Lapunk az ügyben kereste Szájer Józsefet, a Fidesz EP-képviselőjét, aki a jogi bizottságnak is a tagja. Noha a képviselő jelezte, a folyamatban levő ügyről a parlamenti szabályok szerint nem nyilatkozhat, annyit megjegyzett: üdvözli, hogy döntés született, és fontosnak tartja, hogy ez a sokakat érdeklő ügy másfél év után végre bíróság előtt tisztázódhat.
Úgy tudjuk, hogy a két ellenszavazat Marine Le Pen pártjának képviselőitől származott. Brüsszeli forrásaink szerint a bizottság a magyar hatóságokat arra kéri, a végső ítélet megszületésééig tegyék lehetővé, hogy a magyar politikus el tudja látni képviselői feladatait, azaz ne korlátozzák a személyes szabadságában. Az Európai Parlament arról tájékoztatta lapunkat, hogy noha elméletileg nincsen kizárva, hogy a plenáris ülésen nem szavazzák meg a bizottság javaslatát, a gyakorlatban ilyesmire mentelmi ügyeknél nem igazán volt még példa.
A Jobbik üdvözölte a jogi bizottság döntését, hiszen a párt az eljárás minden szakaszában teljes nyilvánosságot követelt az ügynek. Bíznak abban is, hogy mihamarabb kiderül az igazság, és Kovács Béla végre tisztázhatja magát.
A jobbikos politikussal szemben az Alkotmányvédelmi Hivatal 2014. április elején tett feljelentést, miután a polgári elhárítás figyelmét felkeltette, hogy a képviselő rendszeresen találkozik konspiratív módon orosz diplomatákkal, és havi rendszerességgel Moszkvába látogatott. Kovács Béla egy jelenleg is aktív, egykor a KGB-nek dolgozó ügynökkel kapcsolatos nyomozás során került a magyar szolgálatok látókörébe, miután külföldi jelzést kaptak az orosz férfiról.
Az államtitkot képező nyomozásról a főügyészség közölte, eljárásuk tárgya egy olyan bűncselekmény, amelynek büntetési tétele kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés. Kovács és a Jobbik több ízben visszautasította a vádakat.