Európa végképp lemaradhat

Ázsiában van a világ súlypontja, a megingott bizalom miatt már nem olyan vonzó célpont az unió.

Albert Enikő
2015. 10. 16. 12:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kulcsszó: geopolitika. Az már jó ideje köztudott, hogy a világgazdaság súlypontja Délkelet-, illetve Kelet-Ázsiára tevődött át, s Kína növekvő gazdasági előnye sem hagyta hidegen az amerikai stratégákat. Nem véletlen, hogy olyan egyezmény született, amelyből éppen a legjelentősebb ázsiai gazdasági szereplő maradt ki. Ahogy Barack Obama elnök fogalmazott, Washington nem engedheti, hogy Kína írja az új világgazdasági rend szabályait – továbbra is Amerikának kell fognia a tollat.

A TPP tehát arról (is) szól, hogyan erősítse meg az Egyesült Államok az utóbbi időben kissé megkopott világgazdasági vezető szerepét, milyen, számára előnyös standardok felállításával szabjon új irányt a fejlődésnek. A TPP ugyanis olyan új típusú egyezmény, amely minden korábbinál szélesebb spektrumot érint. A hagyományos területeken túl munkaügyi és környezetvédelmi előírásokat, a szellemi tulajdon védelmét, az e-kereskedelmet és az adatvédelem egyes területeit is szabályozza.

Amellett, hogy a világ legdinamikusabban fejlődő régiójában az Egyesült Államok több mint tizennyolcezer adó- és egyéb kereskedelmi akadályt bontott le az amerikai exportőrök helyzetbe hozása érdekében, szakemberek hangsúlyozzák, a délkelet-ázsiai régió is sokat profitál a megegyezésből. Példaként elsősorban Vietnamot említik, ahol a TPP révén most először nyílik lehetőség független szakszervezetek alapítására, de nem elhanyagolható a térség munkaügyi normáit ismerve, hogy betiltják a kényszermunkát, bevezetik a minimálbért, valamint kötelezővé teszik az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezetének (ILO) munkajogi normáit.

A két nagy vesztes Kína és az EU. Uniós kereskedelmi diplomatákat kérdeztünk, miként reagál Európa az új helyzetre. Az eurokraták egyetértettek abban, az EU-nak fel kell vennie a kesztyűt és azon lenni, hogy kétoldalú kereskedelmi egyezményekkel minél előnyösebb megállapodásokat kössünk a TPP-tagállamokkal. Mint mondták, ez folyamatban van, kereskedelmi egyezményről tárgyalnak Japánnal, idén augusztusban zárták le a megbeszéléseket a 90 milliós piacot jelentő Vietnammal, három évvel korábban Szingapúrral, és hamarosan indulnak a tárgyalások a Fülöp-szigetekkel. Azt azonban vélhetően Brüsszel is érzi, hogy mindez nem elég.

A kereskedelmi biztos, Cecília Malmström a minap hirdette meg az úgynevezett új kereskedelempolitikai stratégiát, amely valószínűleg a TPP-re reagálva, az abban részt vevő tagállamokkal kívánja erősíteni a kereskedelmi kapcsolatokat. A TPP-vel szemben azonban ezeknek az elkülönült egyezményeknek gyakran emlegetett hátrányuk, hogy nem alkotnak egységes rendszert, nem egy átfogó, koherens délkelet-ázsiai kereskedelmi koncepció alapján születnek, így az európai cégek rendszerint ezek előírásai között lavírozva próbálják a legelőnyösebb pozíciót megszerezni. Könnyű belátni, hogy a jövőben az európai exportőrök jelentős versenyhátrányba kerülnek a térségben az amerikai, vagy akár ausztrál, japán cégekkel szemben.

S ha már kereskedelmi egyezményekről beszélünk, felvetődik a kérdés, hogyan befolyásolja a most lezárt TPP-tárgyalás az EU és az Egyesült Államok között formálódó szabad kereskedelmi egyezmény, a TTIP tárgyalási folyamatát. Cecilia Malmström azt reméli, a TPP lezárása után az Egyesült Államok még jobban az európai színtérre tud koncentrálni, ám a kereskedelmi szakdiplomaták e téren is óvatosságra intenek. A jelenlegi uniós belpolitikai folyamatok ugyanis nem erősítik a bizalmat az amerikai partnerekben: a fokozódó EU- és TTIP-ellenesség, a tagállamok közti széthúzás, a Volkswagen-botrány megtépázták az unió hitelességét, TTIP iránti elkötelezettségét.

Szakértők szerint látni kell, Ázsiával szemben az EU már nem a világ egyik legdinamikusabban fejlődő térsége, így kevésbé vonzó célpont. Ráadásul közeleg az amerikai elnökválasztás időpontja, így az Obama-adminisztráció is egyre inkább erre koncentrál. A két nagy kimaradó, Kína és az EU nagy esélye az lehet, ha ebben a geopolitikai helyzetben egymásra talál és a fokozatos közeledés politikájára szavaz. Ennek egyik kiváló terepe lehet a formálódó új selyemút terve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.