Rendkívüli uniós csúcs lesz a menekültválság miatt

A tanácskozáson a nyugat-balkáni migrációban érintett országok vezetői, köztük Orbán Viktor is részt vesz.

MTI
2015. 10. 21. 9:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brüsszeli találkozó célja a bizottság közleménye szerint az, hogy az érintett országok megállapodjanak olyan „operatív következtetésekről”, amelyeket azonnal meg lehet valósítani.

A megbeszélésre Ausztria, Bulgária, Horvátország, Macedónia, Németország, Görögország, Románia, Szerbia és Szlovénia miniszterelnöke hivatalos még.

Meghívást kapott a formális uniós csúcstalálkozók, az Európai Tanács elnöke Donald Tusk, a miniszteri tanács soros elnökségét ellátó Luxemburg vezetője, valamint az ENSZ menekültügyi főbiztosa is. A kommüniké szerint a megbeszélésen az Európai Menekültügyi Támogató Hivatal (EASO) és az unió határőrizeti ügynöksége, a Frontex is képviselteti magát.

„A nyugat-balkáni vándorlási útvonalon kibontakozó vészhelyzetre való tekintettel nagyobb együttműködésre, kiterjedtebb egyeztetésre és azonnali operatív cselekvésre van szükség.”

– húzza alá a bizottság közleménye.

A formális uniós csúcstalálkozók az Európai Unió legfőbb döntéshozó intézményének, az Európai Tanács ülésének számítanak, amelyek összehívása Donald Tusk joga és feladata, ezért a bizottság a miniszterelnöki csúcsot hivatalosan „vezetői találkozónak” keresztelte el, miután nem az összes uniós tagállam vezetője kapott meghívást, és unión kívüli országokból is érkeznek kormányfők.

Az NTB norvég hírügynökség beszámolója szerint a kormány a héten döntött arról, hogy a norvég–orosz határ közelében fekvő Kirkenes városánál, egy volt laktanyában regisztrációs központot és szükségszállást alakít ki a storskogi határátkelőn, vagy annak közelében az ország területére lépő migránsok számára.

Becslések szerint az év eleje óta nagyjából 1500, többségében szíriai menedékkérő érkezett az északi sarkköri orosz határon át Norvégiába. A hatóságok azt jósolják, hogy az év végéig az 5 ezret is elérheti ez a szám, miközben az utóbbi években csupán néhány tucatnyi menedékkérőt regisztráltak ott. A norvég hatóságok arról számoltak be, hogy jelenleg a menedékkérők nagyjából negyede ezen a határszakaszon keresztül lép be a skandináv országba.

A norvég igazságügyi minisztérium arra hívta fel a figyelmet, hogy a szíriaiak közül sokan előzőleg huzamosabb ideig Oroszországban tartózkodtak, és ott állítólag kielégítő ellátásban volt részük. Anders Anundsen igazságügyi miniszter – aki a jobboldali bevándorlásellenes Haladás Párt képviselője – azt szeretné, ha őket a Moszkvával kötött kétoldalú visszaküldési megállapodás keretében kitoloncolnák. Az ügyben már egyeztetett egymással a két ország külügyminisztere.

A storskogi a schengeni zóna egyik legészakibb határátkelője, és bár idáig eljutni Szíriából Oroszországon keresztül jóval tovább tart, mint a Földközi-tengeren át Nyugat-Európába, ez az útvonal legális, és biztonságos.

Eritreai és szíriai menekülteket szállítottak szerdán Olaszországból Finnországba és Svédországba. Korábban már másik tizenkilenc bevándorlót helyeztek át Olaszországból az európai uniós tagállamok közötti elosztási rendszer keretében.

A Ciampino római repülőtérről 68 menekült indult el, közöttük több család is volt. A csoportot Angelino Alfano olasz belügyminiszter búcsúztatta. Az olasz repülőgép először Finnországban áll meg, ahol 49 eritreai száll le. A második állomás Svédország lesz, ahová 19 szíriai tart. Az utóbbi hónapokban a dél-olaszországi partokra érkezett bevándorlókról van szó, akik menekültstátuszt kértek az Európai Unióban. Befogadásukat még nyáron Svédország és Finnország ajánlotta fel.

Október 9-én tizenkilenc eritreait helyeztek át Svédországba. A bevándorlók utaztatását az EU fizeti. A kvótarendszer értelmében Olaszországból mintegy negyvenezer bevándorlót helyeznek át a következő két év alatt más európai tagállamokba. Kizárólag eritreaiakról és szíriaiakról van szó.

Carlotta Sami, az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNCHR) dél-európai szóvivője elmondta, hogy a szíriaiak a háborútól sújtott Aleppóból menekültek el. Olaszországba érkezésük után regisztrálták őket.

Angelino Alfano Olaszország és Európa győzelmének nevezte a bevándorlók befogadása terhének európai megosztását. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy további feladatot jelent a menekültkérelemre nem jogosult bevándorlók hazatoloncolása.

Hazánk szombat éjféltől lezárta a magyar–horvát zöldhatárt, így az érintett szakaszon senkit nem enged az ország területére, a kijelölt határátkelőhelyek a továbbiakban is üzemelnek, de szigorított ellenőrzéssel.

A horvát migrációs helyzet kezelésére létrehozott válságtörzs élére kinevezett Mate Granic szerint Horvátországnak nincs más választása, ha nem akar gyűjtőközponttá válni, mint hogy lezárja zöldhatárát. A szerb–horvát, illetve a szlovén–horvát határon napok óta több ezren haladnak át. A szlovén rendőrség hétfőn könnygázt vetett be a menekültek ellen, a horvátok azonban nem tudták vagy akarták megakadályozni kedden, hogy több ezren áttörjék a határon felállított kordont.

A szlovén parlament szerda hajnalig tartó, több mint ötórás maratoni vita után felhatalmazta a hadsereget arra, hogy segítséget nyújtson a rendőrségnek az ország határainak megvédésében a Szlovéniába érkező közel-keleti menekülthullám közepette. Éjfél előtt egy-másfél órával mintegy kétezer – más hírek szerint 4500 – menekült törte át az osztrák határon fekvő Sentiljnél a kerítését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.