Az elnök ismét védelmébe vette az orosz gép lelövését, amelyet Ankara légtérsértéssel indokol, és bírálta Oroszországot szíriai beavatkozása miatt. Ugyanakkor sajnálkozását fejezte ki a történtek miatt.
„Bár ne történt volna meg, de megtörtént. Reméljük, többé nem fordul elő hasonló eset” – fogalmazott. Mindkét félnek „pozitívabban” kellene hozzáállnia az ügyhöz – jelentette ki. Megismételte, amit az előző nap mondott, hogy a párizsi klímakonferencia alkalom lesz a feszültségek elsimítására Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
Erdogan beszéde előtt nem sokkal az ankarai külügyi tárca arra kérte a török állampolgárokat, hogy „a helyzet tisztázódásáig” halasszák el nem sürgős utazásaikat Oroszországba, mert „problémákkal” szembesülhetnek ott.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pénteken Moszkvában bejelentette, hogy Oroszország január 1-jével felfüggeszti a török állampolgárok vízummentességét. Moszkva kifejezetten aggódik a Törökországban fennálló terrorveszély miatt, amely közvetlen hatással bír Oroszország biztonságára és állampolgáraira. „Mindenféle irányba utaznak fegyveresek Törökországon keresztül” – mondta az orosz tárcavezető.
Jurij Usakov elnöki tanácsadó Moszkvában azt mondta, hogy Putyin nem akar beszélni Erdogannal, mert Ankara nem hajlandó bocsánatot kérni a vadászbombázó lelövéséért. Hozzátette: Moszkva megkapta a török fél felkérését egy lehetséges találkozóra a november 30-ai párizsi klímacsúcs keretében.
Az orosz elnök szombaton aláírta a Törökországot sújtó szankciókról szóló rendeletet. A Kreml honlapjára feltett elnöki rendelet értelmében megtiltják a csarter-repülőjáratokat Törökországba, az utazási irodák nem szervezhetnek turistautakat oda, és teljesen vagy részlegesen leállítják bizonyos török áruk importját. Továbbá korlátozzák török vállalatok oroszországi tevékenységét, valamint török munkavállalók alkalmazását orosz cégeknél.
A rendelet, amely az Intézkedések Oroszország nemzetbiztonságának biztosítására és az orosz állampolgárok védelmére büntetőjogi és egyéb illegális tevékenységekkel szemben és a Törökország elleni különleges gazdasági intézkedések alkalmazása címet viseli, előirányozza továbbá a Fekete-tenger medencéjében az orosz kikötői ellenőrzésnek és a tengeri szállítás biztonságának erősítését, ezen belül a hajók orosz kikötőkben való illegális tartózkodásának, illetve azok környékén a mozgásuknak a megakadályozását.
Törökország elsősorban élelmiszert, agráripari termékeket és textíliát szállít Oroszországba. A Kreml szóvivője szombaton korábban azt mondta, hogy jelenleg mintegy kétszázezer török állampolgár tartózkodhat orosz földön.