Orbán: Ez szólásszabadság kérdése

A miniszterelnök szerint a Telekom ügye kicsinek látszik, de nagyon fontos alkotmányos kérdéseket vet fel.

MTI
2015. 12. 18. 14:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányfő Kovács Ákos énekes és a Magyar Telekom ügyében, majd a kormány szerződésbontása kapcsán elmondta: érdektelen, hogy ki az alkotó, a szerződő fél, a kormánynak kötelessége lehetővé tenni, hogy akkor is elmondhassa a véleményét, ha azzal valaki nem ért egyet. „Ez szólásszabadság kérdése” – fűzte hozzá.

Orbán Viktor szerint a fő kérdés az, hogy egy Magyarországon működő nagy nemzetközi cég megbüntethet-e valakit azért, mert nem tetszik neki a véleménye.

Azt nem lehet elvitatni egyetlen cégtől sem, hogy azzal kössön szerződést, akivel akar – szögezte le a magyar kormányfő, aki szerint ugyanakkor „ellentétes az alkotmánnyal az, ha valaki azzal az indokkal mond fel egy szerződést, hogy nem tetszik neki annak az embernek a véleménye, akivel egyébként korábban szerződést kötött”. „Ez elnyomás, ez visszaélés, és szerintem ezt nem szabad elfogadni” – hangsúlyozta.

Kovács Ákos megjegyzései kapcsán Orbán Viktor kijelentette, a nők majd döntenek a saját életükről, ebbe nem érdemes beleszólni. A miniszterelnök hangsúlyozta, a vita jó dolog, a kérdés csak az, hogy kulturáltan, értelmesen és nyitottan folytatjuk-e le ezeket a vitákat. „A demokráciát nehéz értékviták nélkül elképzelni” – mondta.

A miniszterelnök leszögezte, érzékeny kérdésről van szó, mert a Magyar Telekom stratégiai partnere a kormánynak, de világossá kell tenni, hogy ennek ellenére tiszteletben kell tartania azokat az értékeket, amelyek Magyarországon alkotmányos védelem alatt állnak.

Teljes egyetértés volt az uniós állam-, illetve kormányfők között azzal kapcsolatban, hogy a határellenőrzés nemzeti hatáskör, de ha egy tagállam nem tud vagy nem akar eleget tenni ezen kötelességének, akkor a többieknek legyen joga arra, hogy közösen biztosítsák a schengeni határt – mondta el ugyanitt Orbán Viktor.

A kormányfő sajtótájékoztatóján leszögezte, kormánya álláspontja továbbra is az, hogy az unió külső határainak védelme nélkül nem működhet a schengeni rendszer.

Orbán szerint ez nem sikerült Görögország déli határainál, s ez húzódik meg az uniós állandó part- és határőrizeti szerv felállítását célzó bizottsági javaslat mögött is.

Magyarország álláspontja szerint nem szabad feladni a görög határ védelmét, de fontos, hogy legyen egy második védelmi vonal is a görög–macedón és a görög–bolgár határon.

Sajtóértekezletén a miniszterelnök kifejtette, az Európai Uniónak el kellene ismernie és támogatnia kellene a regionális együttműködéseket, például a visegrádi országcsoport együttműködését vagy Magyarország közös erőfeszítéseit Szerbiával, Macedóniában vagy Szlovéniával.

Nyitottan fogadták a brit reformjavaslatokat az európai uniós állam-, illetve kormányfők tanácskozásán, olyan intézkedéseket azonban nem lehet elfogadni, amelyek a szabad mozgás korlátozásával járnának – közölte Orbán Viktor.

A magyar miniszterelnök szerint a brit kormány reformjavaslatainak négy területe közül három esetében aránylag könnyen dűlőre lehet jutni, és a negyediket illetően is vannak olyan javaslatok, amelyek alapján el lehet indulni.

Orbán Viktor arról számolt be, hogy a Nagy-Britannia esetleges kilépéséről tartott népszavazással kapcsolatos kérdésekről szóló előző esti vita a vártnál sokkal támogatóbb hangulatban zajlott, leszögezte azonban, hogy az Európai Unió négy alapszabadságát, a személyek, a tőke, az áruk és szolgáltatások szabad mozgását nem lehet korlátozni.

London legtöbb vitát kiváltó javaslatának értelmében a Nagy-Britanniába más EU-tagállamokból érkező munkavállalók csak négyévi folyamatos, bejelentett munkaviszony után férhetnének hozzá a brit szociális ellátórendszer szolgáltatásainak teljes köréhez.

A kormányfő emellett arról tájékoztatta a megjelent újságírókat, hogy délelőtt kétoldalú tárgyalást folytatott David Cameron brit miniszterelnökkel, aki január 7-én Budapestre látogat.

A brit kormányfő a tanácskozás után elmondta: Nagy-Britannia a migrációs válság leküzdése érdekében kész segíteni európai partnereinek határaik védelmében.

A brit miniszterelnök egyúttal hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak a terrorizmus elleni küzdelemhez hatékonyabb adatmegosztásra és együttműködésre van szükség a repülésbiztonság terén.

Cameron arról is beszélt: hisz abban, hogy ha „jól keresztülvisszük az európai uniós reformokat, a legjobb jövő vár Nagy-Britanniára” az EU-ban. A brit kormányfő leszögezte: célja továbbra is az, hogy februárban megállapodásra jusson az EU-val azon a négy területen, amelyre London reformjavaslatai vonatkoznak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.