Európa tizenhét legkevésbé biztonságos városa címmel adott ki egy listát a brit The Independent napilap a New York-i Mercer HR-es vállalat felmérését ismertetve. A listán előkelő helyett kapott Budapest is, amely az amerikai cég által vizsgált 450 nagyváros közül a 93. legbiztonságosabb, ha pedig megfordítjuk ezt a rangsort, akkor Európa ötödik legveszélyesebb nagyvárosa. A magyar fővárost így a kontinensünkön csak Szófia, Athén, Belgrád és Kijev „előzi” meg, amely így „elnyerte” Európa legveszélyesebb városának címét.
A brit napilap Budapestről szóló részében azt írja: „A város a 93. helyre csúszott a biztonságos városok rangsorában, miután komoly társadalmi nyugtalanság lett úrrá a városon a migránsválság óta. Káosz uralkodott el a vasútállomásokon, és utcai tüntetések zajlottak többször is, miután Orbán Viktor magyar miniszterelnök megpróbálta letörni az országon áthaladó migránsok áradatát.”
Egy focimeccsen látható görögtűz- és füstfelhő-kavalkáddal illusztrálva Szófiáról azt írták, az EU legszegényebb tagjának fővárosa, ahol komoly kormányellenes tüntetések zajlanak a bér- és nyugdíjcsökkentések miatt, illetve a korrupció ellen. Az akropoliszi látképpel bemutatott Athénnál a gazdasági válság kiváltotta heves utcai zavargásokat emelik ki, illetve hogy a közbiztonsági tényezőn ront a városon át északra induló migránsok százezres tömegének megjelenése is.
Az ezüstérmet Belgrád a lopások magas száma és az utcai vandalizmus, illetve az idézett, mindenfelé megjelenő korrupció és vesztegetések miatt kapta. Kijev az utcai zavargások, a feszült orosz–ukrán viszony és politikai hangulat, a lopások magas száma miatt is számít Európa legveszélyesebb városának. Egyúttal azt is megjegyezték, hogy a városban még az amúgy oroszok által elfoglalt Krímhez képest is „forró” a hangulat.
Akit pedig a teljes lista érdekel, a Mercer szerint így néz ki a veszélyességi sorrend:
1. Kijev
2. Belgrád
3. Athén
4. Szófia
5. Budapest
6. Madrid
7. Róma és Riga (megosztva)
9. Zágráb
10. Bukarest
11. London
12. Párizs
13. Varsó és Tallinn (megosztva)
15. Belfast és Barcelona (megosztva)
17. Milánó
A biztonság osztályozásánál a Mercer – saját bevallása szerint – az adott ország külkapcsolatainak állapotát, a belső stabilitást, a bűnözés és az igazságszolgáltatás helyzetét vette alapul.