Phenjan kedden jelentette be szándékát a „műhold felbocsátásról” a február 8. és 25. közötti időszakban. A rakétaindítás szándékáról értesítette a londoni székhelyű Nemzetközi Tengerészeti Szervezetet (IMO), valamint a Nemzetközi Távközlési Egyesületet (ITU) is. A két szakosított ENSZ-szervezet ugyanakkor szombaton még nem tudott a mostani módosításról.
Észak-Korea a műhold felbocsátásáról néhány héttel azután számolt be, hogy a nemzetközi közösség által elítélt újabb kísérleti nukleáris robbantást hajtott végre.
Az ENSZ határozatai mindenféle nukleáris és ballisztikusrakéta-programot tiltanak a vele ellenséges országokat rendszeresen katonai megtorlással fenyegető Phenjan számára.
A világtól elzárkózó phenjani diktatúra az közölte a világszervezettel, hogy űrprogramja tisztán tudományos célokat szolgál, az Egyesült Államok és távol-keleti szövetségesei szerint azonban Észak-Korea célja nem műholdak Föld körüli pályára állítása, hanem a hasznos terhet szállító, nagy hatótávolságú ballisztikus rakéták (ICBM) tesztelése.
Az észak-koreai Szohe űrközpontról a héten készített műholdfelvételek alapján olyan üzemanyag-feltöltési tevékenység folyik ott, amely a korábbi észak-koreai rakétakísérletek esetén az indítás előtt egy-két héttel történt – közölte pénteken egy washingtoni központú Észak-Korea -figyelő intézet, a 38 North.
Valószínűleg a föld alatti üzemanyag-tárolókat töltik meg – közölte az intézet.