Megkezdődött a választás Iránban

55 millió választásra jogosult dönthet, kik kapjanak helyet a parlamentben és a szakértők tanácsában.

MTI
2016. 02. 26. 6:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A választás tétje az, hogy sikerül-e megerősödniük a Haszan Róháni iráni elnökkel szövetséges mérsékeltebb reformereknek a keményvonalas konzervatívokkal szemben. Helyzetüket nehezíti, hogy az Őrök Tanácsa, akárcsak korábban, most is jelentősen megrostálta a reformer jelölteket, többségüket kizárta a választásból. Az iszlám köztársaság államberendezkedése szerint a testület feladata elvben az, hogy alkotmányos és vallási szempontból szentesítse a jelöltek indulását, megállapítva, megfelelnek-e az iszlám előírásainak.

A teheráni törvényhozás 290 képviselőjét választják meg pénteken. A parlamentnek, amelyben a legfőbb vallási és politikai vezetőé, Ali Hamenei ajatolláhé a végső szó, az ország külpolitikájára csak korlátozott befolyása van. Ha viszont a reformereknek sikerül jelentős befolyásra szert tenniük a parlamentben, az megerősítheti Róháni elnök politikai helyzetét a jövőre esedékes elnökválasztás előtt.

A 88 tagú Szakértők Tanácsát nyolc évre választják meg. Várhatóan a most megválasztandó tanács határoz majd arról, ki legyen a 76 éves Ali Hamenei utóda, az iszlám köztársaság következő legfőbb vallási és politikai vezetője.

A reformerek és a konzervatívok egyaránt a választási részvételre buzdították az embereket.

„A nagy részvétel kiábrándítja majd ellenségeinket” – nyilatkozott Hamenei, miután leadta szavazatát.

Ali Akbar Hásemi Rafszandzsáni ajatolláh, korábbi iráni elnök, a reformer erők egyik vezéralakja, arra az álláspontra helyezkedett, hogy ha a mérsékeltek gyengén szerepelnek a választásokon, az „nagy veszteség lenne az iráni nemzetnek”.

Haszan Róháni elnök az IRNA állami hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy tudomása szerint sokan mennek majd szavazni.

„A választás egy ország politikai függetlenségének a jelképe. A választással az emberek az ország jövőjéről döntenek” – húzta alá az elnök, aki maga is versenybe szállt, hogy bekerülhessen a Szakértők Tanácsába.

A nagyjából 53 ezer szavazóhelyiség helyi idő szerint reggel 8 órakor nyitott, és a szabályok szerint 18 órakor (magyar idő szerint 15.30-kor) zár majd. Az első eredmények ezután 24 órán belül várhatók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.