Vasárnapi közlés szerint Kolumbiában eddig 20 297 zikavírussal fertőzött embert regisztráltak, közülük 2116 várandós nő. A fertőzött kismamák 37 százaléka a Venezuelával határos Norte de Santander tartományban él – tudatták.
A guatemalai egészségügyi hatóságok 105 beteg esetében erősítették meg a zikafertőzöttséget, Venezuelában pedig több száz betegnél léptek fel súlyos szövődmények. A kórokozót azonosították10 holland, 3 brit és 1 dán férfi szervezetében, valamint Svédországban és Németországban is regisztráltak már ilyen megbetegedést. A fertőzés terjedése miatt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hétfőn globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett.
A vírus Afrikából származik, először az ugandai Zika-erdőben egy rhesusmajomban azonosították 1947-ben, emberben pedig először 1968-ban Nigériában. Egyelőre nincs védőoltás vagy orvosság a kór kezelésére.
Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke üdvözölte a Dél-Amerikában terjedő zikavírus elleni intézkedéseket, és kijelentette: az augusztusi riói játékok nincsenek veszélyben. A német sportvezető jelezte: biztos benne, hogy a sportolóknak nem kell aggódniuk az olimpiai szereplésük miatt.
„A WHO döntése nagyban segíti a tudatos védekezést, valamint további forrásokat biztosít a vírus terjedésének megakadályozására” – mondta Bach Los Angelesben, egy egyetemen tartott sajtótájékoztatóján.
A riói szervezők a múlt héten jelezték: mivel az olimpia augusztusi időpontja a helyi télre esik, a szárazabb és hűvösebb éghajlat jelentősen csökkenti majd a vírust terjesztő szúnyogok jelenlétét.
„Nemcsak a WHO-val, hanem a szervezőbizottsággal és mind a 206 nemzeti olimpiai bizottsággal kapcsolatban állunk, utóbbiak pedig a nemzeti egészségügyi szervezetükkel egyeztetnek – mondta Bach. – Mindez arról biztosít minket, hogy a riói olimpia idején a sportolók és a nézők számára is megfelelőek lesznek a körülmények.”
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!