Németh Zsolt úgy vélekedett, a magyar–észt kapcsolatokat megterhelte a magyar nagykövetség két évvel ezelőtti bezárása, ezért örvendetes, hogy megkezdődött a helyzetnek a megoldása. Hozzátette, hogy a két ország kulturális intézetei, amelyek az elmúlt időszakban is fenntartották működésüket, a közeljövőben helyet adnak a két ország fővárosaiban állomásoztatandó egy-egy diplomatának.
A külügyi bizottság elnöke hozzáfűzte, a nagyköveti szintű kapcsolatok visszaállítását az indokolja, hogy Észtország és Magyarország idén ünnepli a diplomáciai kapcsolatok újrafelvételének huszonötödik évfordulóját, Észtország 2018-ban ünnepli függetlensége kikiáltásának százéves évfordulóját, s a balti ország ezzel egyidejűleg az Európai Unió soros elnöki tisztségét fogja betölteni.
Egyelőre egy diplomatát küldene a Külgazdasági és Külügyminisztérium az észt fővárosba – írtuk márciusban. Akkor még úgy tűnt, csak 2018 elején lehet ismét képviselete Magyarországnak Tallinnban.
A déli és keleti nyitás jegyében új nagykövetségeket nyitottak 2014 nyarán – ezért viszont be kellett zárni két külképviseletet. Az észt fővárosban is bezárták a magyar nagykövetséget, holott ott magyar kulturális központ és magyar tanszék is működik. Az észtek is csalódottak voltak.
Az újranyitás lehetősége egyébként már 2014 novemberében is felmerült, erről Németh Zsolt parlamenti államtitkár beszélt akkor a Hír TV-ben.
Németh Zsolt rámutatott, Észtország számára a legfontosabb külpolitikai kérdés az Oroszország jelentette biztonsági fenyegetés. Úgy véli, ebben a helyzetben a NATO-szövetségesi szolidaritás elve alapján és a kétoldalú kapcsolatokból kifolyólag is Magyarországnak alapvető kötelessége Tallinn támogatása.
A balti országok biztonságérzetének növeléséhez a visegrádi országok 2017-ben egy, a térségbe vezénylendő katonai egységgel fognak hozzájárulni – mondta a külügyi bizottság elnöke. Emlékeztetett arra, hogy a NATO egy dandár telepítését tervezi Lengyelországba és a Baltikumba, s ennek keretei közé illeszkedik majd a katonai egység mind méretét, mind funkcióját tekintve.
Tallinn fontosnak tartja a júliusi varsói NATO-csúcstalálkozót is, amely iránt Magyarország szintén elkötelezett – szögezte le Németh Zsolt.
Észtországi látogatásán felmerült harmadik legfontosabb témaként a finnugor együttműködést említette a politikus. A felek egyetértettek abban, hogy a finnugor örökség fontos szál, amely összeköti Finnországot, Észtországot és Magyarországot, valamint az Oroszországban élő finnugor közösségeket. Emlékeztetett arra, hogy az Országgyűlés 2013-ban törvénybe iktatta a finnugor összetartozás napját, illetve hamarosan finnugor világtalálkozót rendeznek Finnországban.
Németh Zsolt mások mellett Marina Kaljurand észt külügyminiszterrel, Sven Mikserrel, az észt parlament külügyi bizottságának elnökével és Marko Mihkelsonnal, a parlament védelmi bizottságának elnökével egyeztetett Tallinnban.