Krumplit szedetnek a migránsokkal Svájcban

A mezőgazdasági munka része a menekültbefogadási programnak.

Kuthi Áron
2016. 05. 26. 15:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kísérleti jelleggel bekapcsolódhatnak a napi mezőgazdasági munkába azok a menekültstátusért sorban álló személyek, akik hajlandók gyomot irtani, permetezni, jószágot almozni, krumplit szedni és egyéb mezőgazdasági munkát végezni. A Jura-hegységben zajló programhoz bármelyik gazdálkodó csatlakozhat, az ingyenmunkáért cserébe csak minimális kiegészítő támogatás jár, ezt a farmer és egy helyi menekültügyi szervezet állja.

Zürichben 2014-től egy másfajta kísérlet is zajlik, a bevándorlási hivatal azt teszteli – parlamenti felhatalmazás alapján –, hogyan működik a megújított menekültügyi eljárás. Iratellenőrzés, biztonsági vizsgálat, ujjlenyomatvétel, jogsegélynyújtás, nyilatkozattétel a letelepedés szándékáról, majd az elbírálás hosszú hónapjai. Míg eddig akár két évet is igénybe vett a bürokratikus ügyintézés, mostanra sikerült ezt 140 napra csökkenteni, tehát a hatóságok durván négy és fél hónap alatt végeznek egy beadvánnyal, valamint a kitoloncolás menete is felgyorsult.

A szigorítás nem várt eredményt is hozott, a keményebb letelepedési feltételek miatt egyrészt sokkal kevesebben is adnak be fellebbezést, és a jelentkezők harmada önként dönt, hogy inkább hazatér. 2014 óta tehát szabályozott mederben folyik a menekültügyi eljárás, és van is munka, hiszen míg 2014-ben 23 000, addig tavaly már 39 500 személy kért menedéket Svájctól. Az országba a migránsok 3 százaléka érkezik, de az ügy így is olyan nagy költségvetési nyomás alá helyezte a kantonokat, hogy a szövetségi kormány közbelépése kellett. Az országba legtöbben Eritreából érkeztek (9900), őket az afgánok követik (7800), majd a szíriaiak, gambiaiak, szomáliaiak, marokkóiak, irakiak és Srí Lanka-iak jönnek.

Az új, egyszerűbb, olcsóbb, de sokkal alaposabb eljárás a parlament felhatalmazása értelmében tehát már használatban van, ennek fenntartását most a lakosság erősítheti meg szavazatával. Ám ahogy a szövetségi tanács (a kormány) bevezette az új eljárást, a legnagyobb politikai erő, a jobboldali Svájci Néppárt (SVP) népszavazásra bocsátotta a kérdést, mert a vélekedésük szerint a megújított rendszer épphogy növelné az ország befogadói kapacitását. Az SVP ellenzi a menekülteknek járó ingyenes jogi tanácsadást is, mondván, így sérül a jogegyenlőség elve, mert egy svájcinak eközben súlyos pénzeket kell fizetnie, ha jogi útra tereli ügyes-bajos dolgát. Az állam ingatlanokat is kisajátíthatna menekültszálló berendezésének céljára, ami szintén szúrja a jobboldali párt szemét. A konzervatív párt azért is ágál az új rendszer ellen, mert – mint rámutattak – a tesztidőszak alatt a menedékkérők harmada egyszerűen felszívódott, és nem lehetett folytatni az ügyüket. A svájci bevándorlási hivatal szerint ezek azok az emberek voltak, akiknek ügye már első naptól „zűrösnek” bizonyult, tehát nem egyszerű politikai menekültek. Ők a feltételezések szerint rendre a szomszédos országokban próbálkoznak ügyük elbírálásával. Az új menekültügyi rendszer évente félmilliárd svájci frankba kerül, ez kétszázmillióval kevesebb, mint a folyamatok egyszerűsítése előtt volt.

Eközben Svájc be szeretné vonni útlevelét annak a 19 éves svájci-olasz állampolgárnak, aki titkosszolgálati információk szerint az Iszlám Államhoz csatlakozott 2015 elején. Bár hatályos egy olyan 1953-as törvény, amely alapján kiutasítható volna az a személy, aki államellenes tevékenységet folytat, ennek a szabályozásnak a frissítése is napirendre került. A svájci titkosszolgálat 400 dzsihadistagyanús svájciról tud, 2012 óta tizenkét ilyen állampolgár tért vissza Svájcba, őket bíróság elé is állították. A hatóságok hatvan ilyen ügyben folytatnak eljárást.

A svájciak egyébként jövő vasárnap a menekültügyi eljárás gyorsításán kívül négy ügyben dönthetnek népszavazáson. Ezek: a feltétel nélküli alapjövedelem bevezetése, a méhen belüli genetikai szűrés, útfenntartási ügyek, illetve a vasút és a posta mint közfeladat-ellátó szerv működése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.