Megakadályozták a francia lapok megjelenését

A legnagyobb szakszervezet ellehetetlenítette a csütörtöki napilapok utcákra kerülését.

LD
2016. 05. 27. 9:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tudtak megjelenni csütörtökön a francia lapok a L’Humanité kivételével, miután nem közölték a tüntető CGT szakszervezet elnökének felhívását – számolt be róla a The Guardian. A CGT a munkajogi reform visszavonását követeli, és erről írt Philippe Martinez is, csakhogy a szöveget egyedül a kommunista lap volt hajlandó közzétenni. Nem először történt ilyen: a szakszervezetek tiltakozása miatt március 31-én és április 28-án sem tudtak kijönni a lapok. A CGT tagjai most a nyomásgyakorlás részeként akadályozták meg, hogy kinyomtassák és utcára dobják a sajtótermékeket. A lapok szerkesztői közölték: szégyenteljes nyomásgyakorlási kísérlet ez.

A L’Humanité korábban a francia kommunista párt hivatalos lapja volt, és bár már régóta független, erősen őrzi politikai kötődéseit. Így az újság hajlandó is volt közölni a felhívást, a többi napilap viszont ezt megtagadta, ezért a szakszervezetisek szerda éjjel lezárták a nyomdákat.

„Ez a botrányos kísérlet a szakszervezetisek részéről, hogy ők szabják meg az újságok tartalmát, sajnálatos támadás a demokrácia ellen, ami mélyen elítélendő” – közölte a L’Opinion napilap tulajdonosa, Nicolas Beytout. A baloldali Libération szerkesztője, Laurent Joffrin pedig azt mondta a France Inter rádiónak: soha nem publikáltak kommünikét nyomás alatt, és a jövőben sem fognak. Joffrin elítélte a CGT „szégyenteljes és hülye” követelését.

A CGT nevében megszólaló Didier Lourdez úgy magyarázta a France Internek nyomásgyakorlási kísérletüket: csak ajánlást tettek, nem volt sem követelés, sem diktátum. Szerinte a sajtószabadságnak és a demokráciának oda-vissza működnie kell, és épp ők azok, akiket foglyul ejtett a kormány azzal, hogy a tiltakozásokat kiváltó törvényt el kívánja fogadni. A szerkesztőségek egyesülete közleményében viszont úgy fogalmazott, hogy a CGT ejtette túszul a lapokat a kormánnyal vívott vitája során, miközben ehhez semmi köze a lapoknak. „Olvasóink az áldozatok” – írták a közleményben.

A Le Figaro lapigazgatója, Alexis Brézet is elítélte a „sztálinista módszert”, és úgy látja, a blokádok is igazolják a szakszervezetisek radikális politikájának fokozódását.

A kormány és a szakszervezetek közt továbbra sem született megállapodás, de üzemanyaghiány már nincs a kutakon, inkább a tartalékokhoz nyúl a kormány.

A szakszervezeteknek nem tetszik, hogy a reform megkönnyítené az elbocsátásokat, a kormány szerint viszont így csökkenthető lenne a tíz százalék feletti munkanélküliség. Manuel Valls miniszterelnök kijelentette: tiszteli a szakszervezetet, de nem béníthatja meg az országot, és nem törölhet el egy törvényt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.