Nagyon sürgősen rendet kellene tenni Líbiában

Háború van az országban, pedig kezdeniük kellene valamit a migrációs nyomással. Új emberáradat jöhet?

RZ
2016. 05. 26. 16:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Iszlám Állam immár Líbia tengerparti sávjának nagyjából egytizedét ellenőrzése alatt tartja, így még sürgetőbbé vált a megosztott, három kormányzattal is rendelkező ország egységesítése – közölte a CNN. Líbia helyzete azért is különleges, mert a Szaharától délre útra kelők az évek során káoszba süllyedt országot használják ugródeszkaként a Földközi-tengerre, hogy azon keresztül érhessék el végső úti céljukat, Európát.

Viszont az Iszlám Állam térnyerésével és a Törökországon keresztülhaladó migrációs útvonal erősebb ellenőrzésével egyre nagyobb az esélye, hogy a Földközi-tengeren átutazó emberáradathoz terroristák csatlakozzanak. A CNN líbiai titkosszolgálati tájékoztatásra hivatkozva azt írja: a dzsihadisták fegyvertelenül, nyugati ruhában, angol nyelvű papírokkal és családjaikkal indulnak útnak, hogy minél kevésbé üssenek el a többi menekülttől. Az Europol ugyanakkor mind fokozottabban próbálja ellenőrizni a délről Európába érkezőket, a rendőri szervezet számos tagja igyekszik felügyelni a fő belépési pontokat.

Líbiában nemrég „került hatalomra” egy új kabinet, a nemzetközi közösség által is elismert Nemzeti Együttműködés Kormánya, csakhogy egyelőre nem tud megállapodni a két másik jelen lévő hatalommal. Márpedig a Nyugat beavatkozása, vagy az, hogy hajóik líbiai felségvizeken járőrözhessenek, azon múlik, hogy az új vezetésnek sikerül-e maga mellé állítania az ország többi részét. Enélkül Európa gyakorlatilag tehetetlen a tengeren át érkező migrációs áradattal szemben. Az észak-afrikai ország ugyanis az arab tavasz néven elhíresült forradalmi hullám és a polgárháború kitörése óta az embercsempészek Mekkájává vált. Líbiában a becslések szerint jelenleg is hétszázezer-egymillió menekült tartózkodhat.

A helyzet még tovább súlyosbodhat, ha Kenya elereszti a korábban befogadott több százezer menekült kezét, jó részük ugyanis északnak indulhat majd, hogy Líbián keresztül Európába utazzon. A szubszaharai Afrikában egyébként összesen mintegy 18 millió ember kényszerült hosszabb-rövidebb időre elhagyni otthonát, és ugyanez a régió gondoskodik jelenleg a világ menekültjeinek több mint negyedéről – derül ki az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) adataiból. Ismert, május elején a kenyai kormány két menekülttábor bezárását jelentette be, mert attól tart, hogy ott terroristák toboroznak.

Jelenleg úgy tűnik, a két bezárásra ítélt létesítmény közül az egyik a dadaabi, a másik a kakumai – több százezer ember ideiglenes otthonáról beszélünk. Az első bejelentést a dadaabi menekülttábor bezárásával kapcsolatban a kenyai hatóságok a Garissa Egyetem ellen tavaly áprilisban elkövetett, 148 ember életét követelő támadást követően tették. A merényletet az al-Shabaab szomáliai terrorszervezet követte el.

Nem csak Kenyában vannak óriási gondok. A Boko Haram akcióit elszenvedő Nigéria például 2,5 millió belső menekültről kényszerül gondoskodni, félmillió kongói keresi más országban a boldogulását, míg a gyakorlatilag összeomlott Szomáliát immár több mint egymillióan hagyták el. A dél-szudáni polgárháború 2013-as kirobbanása óta a világ egyik legfiatalabb önálló államából több mint 678 ezren kényszerültek távozni.

A borúlátóbbak szerint a kenyai táborok bezárásával Európa megoldhatatlannak tűnő, bibliai méretű áradattal kell hogy szembenézzen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.