Orwell is megirigyelné a dél-szudániak módszerét

Többtucatnyi konténerekbe zárt foglyot őriz a dél-szudáni hadsereg a perzselő melegben.

MTI
2016. 05. 27. 6:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sok fogoly halt már bele a kínzásnak minősülő körülményekbe – közölte az AI. A foglyok többsége civil, s azzal gyanúsítják őket a hatóságok, hogy kapcsolatban állnak lázadói vagy ellenzéki csoportokkal.

A dél-szudáni hadsereg nem reagált a szervezet vádjaira, de már tavaly tagadta azokat a jelentéseket, amelyek szerint konténerekbe vagy csónakokba zárja foglyait.

Az AI legfrissebb jelentése a dél-szudáni fővárostól, Jubától mintegy 20 kilométerre fekvő, Gorem nevű fogolytáborról készült vizsgálatról számol be. A jogvédő szervezetnek szemtanúk azt mondták, hogy látták, ahogy férfiakat és fiatal fiúkat tereltek egy konténerbe, és ahogy holttesteket vittek ki a táboron kívülre. Dél-Szudánban a hőmérséklet gyakran eléri a 40 Celcius-fokot.

A kelet-afrikai országban április végén alakult meg az új egységkormány, amelyben a felkelők is helyet kaptak a kormány és a lázadócsoportok közötti békemegállapodás értelmében.

A 2013 végén kirobbant erőszakot Salva Kiir elnök és az alelnök, Riek Machar közötti hatalmi harc váltotta ki Dél-Szudánban. A konfliktus elmérgesedéséhez nagyban hozzájárult, hogy a két politikus két különböző népcsoport tagja. A békemegállapodás értelmében Machar újra alelnök lett a kormányban.

Az ENSZ szerint a dél-szudáni harcok során több tízezren vesztették életüket, és mintegy 2,4 millió ember menekült el otthonából. A legtöbben a szomszédos országokban kerestek menedéket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.