Trumpnak olaj kell, felrúgná a klímaegyezményt

A republikánus fenegyerek most is szembemegy a világgal.

MTI
2016. 05. 27. 5:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Donald Trump az olajban gazdag Észak-Dakota fővárosában, Bismarckban tartott olajipari konferencián mondott beszédében fejtette ki elképzeléseit az amerikai energiaszektor jövőjéről. Kijelentette, elnökként támogatni fogja a kanadai–amerikai, úgynevezett Keystone XL olajvezeték megépítését, amelyet Barack Obama amerikai elnök utasított el környezetvédelmi okok miatt. „Meg akarom építeni, részt akarok a profitokból” – mondta Trump, hangsúlyozva, hogy így fogják az Egyesült Államokat újra gazdaggá tenni.

Az üzletember elmondta azt is, hogy felülvizsgálná az Obama által hozott, a károsanyag-kibocsátást korlátozó intézkedéseket. „Minden idejétmúlt, szükségtelen, a munkásoknak ártó vagy a nemzet érdekeivel ellentétes szabályozást megszüntetünk, de teljes egészében” – közölte. Hozzátette, mindezzel együtt nagy figyelmet kíván fordítani az „ésszerű környezetvédelmi aggodalmakra”. Trump korábban azt is mondta, hogy a klímaegyezmény árt az amerikai vállalatoknak, és a globális felmelegedés átverés.

A konferencián, amelyen 7700-an vettek részt, a New York-i milliárdos hosszasan fejtegette, hogy a szabályozások lebontása hozzásegíti majd az Egyesült Államokat az energiafüggetlenséghez, ahhoz, hogy mind kevésbé függjön a közel-keleti olajtól.

A Trump beszéde utáni első nyilatkozatok vegyesek. A konferencián jelen lévő olajipari cégek vezetői elégedetten fogadták a beszédben felvázolt energiapolitikát, a környezetvédők pedig inkább aggodalmuknak adtak hangot.

Tom Steyer milliárdos környezetvédelmi aktivista szerint Trump energiapolitikája tovább gyorsítaná a globális felmelegedést, útját állná a megújuló energiára való áttérésnek, és lényegében a környezetet szennyező nagyvállalatok érdekeit szolgálná.

Derrick Alexander, az utóbbi hónapokban mintegy kétezer alkalmazottat elbocsátó Integrated Production Services olajipari szolgáltatásokkal foglalkozó cég egyik ügyvezetője szerint az elnökválasztás következménye egyszerű: ha Trump nyer, az az olajipari dolgozóknak fog kedvezni.

Beszédében Donald Trump élesen bírálta Hillary Clintont, a Demokrata Párt elnökjelölt-aspiránsát. Azt állította, hogy elnökként Clinton még Obamánál is nagyobb mértékben, agresszívabban szabályozná a gazdaságot. Többször is megismételte Clintonnak az egyik márciusi kampányrendezvényén megfogalmazott mondatait, miszerint szénbányászatra nincs szükség, és elnökként ő szélnek eresztené a szénbányászokat. Clinton jórészt eme állásfoglalása miatt veszítette el az elsősorban szénbányászatból élő Nyugat-Virginiában az előválasztást.

Trumpnak ez volt az első komoly megnyilatkozása energiaügyekben, de mindaz, amit elmondott, nem érhette váratlanul a politikai elemzőket. Az üzletember korábban is beszélt már arról, hogy elnökként például újra életet lehelne az amerikai szénbányászatba, és „minimum” újratárgyaltatná az ENSZ globális klímaegyezményét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.