Hivatalos: diszkriminálták a magyarokat Romániában

A Maros megyei tanfelügyelőség nem engedte iskolai vezető pozíciókba a magyarokat.

MTI
2016. 09. 28. 19:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tanfelügyelőség korábban határozatban állapította meg, hogy a román és magyar tagozattal működő intézmények közül melyikben illeti meg igazgatói és melyikben csak aligazgatói tisztség a magyar tagozat képviselőjét. A megye vegyes tanintézetei közül csak tizenháromban tette lehetővé, hogy magyar tanerő versenyezzen az igazgatói tisztségre, negyvenben pedig csak aligazgatói tisztséget tett lehetővé a magyar jelöltnek.

A hatóság a marosvásárhelyi Civil Elkötelezettség Mozgalom (Cemo) és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) által benyújtott panasz alapján vizsgálta meg az ügyet. Szigeti Enikő, a Cemo elnöke az MTI-nek elmondta, Marosvásárhelyen a legsúlyosabb a helyzet, ahol a tizenhárom vegyes iskola közül csak egyben lehetne a szabályzat szerint magyar igazgató.

Asztalos Csaba, a Diszkriminációellenes Nemzeti Tanács elnöke elmondta: a testület tagjai egyöntetű szavazattal marasztalták el a tanfelügyelőséget, a törvény ugyanis nem írja elő, hogy igazgatói vagy aligazgatói tisztség jár a kisebbségi tagozat jelöltjének. Csupán azt írja elő, hogy azokban az iskolákban, ahol kisebbségi tagozat is működik, a vezetők egyikének ismernie kell a kisebbség nyelvét.

„Mindenki versenyvizsgázhat, és ha a kisebbségi jelölt nyeri meg a versenyt, és az igazgatói állást választja, akkor az aligazgatói állás illeti meg a többségi jelöltet” – magyarázta a tanács elnöke. Asztalos Csaba közölte: a tanács a diszkriminatív határozat visszavonására szólította fel a tanfelügyelőséget. „Ha nem módosítják a versenyvizsga-szabályzatot, visszatérünk az ügyre, és bírságot szabunk ki a tanfelügyelőségre” – tette hozzá a tanács elnöke.

Illés Ildikó, Maros megyei főtanfelügyelő-helyettes a Maszol.ro portálnak elmondta, jelezte a törvénytelenséget, de egyedül maradt álláspontjával az intézményen belül.

A romániai iskolákban októberben szerveznek versenyvizsgákat az igazgatói és aligazgatói állások betöltésére.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.