Nem példa nélküli Johnson aleppós blamája

Volt, aki úgy reagált a hírre, hogy maga is rossz információt közölt a polgárháború sújtotta városról.

Földi Bence
2016. 09. 09. 17:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csütörtökön mi is beszámoltunk Gary Johnson bakijáról. Ő a Libertárius Párt elnökjelöltje az Egyesült Államokban, a tizenöt százalékos országos népszerűséget hajszolja, hogy ott lehessen a demokrata Hillary Clinton és a republikánus Donald Trump mellett a kandidálók vitáján. Johnson egy csütörtök reggeli tévéműsorban arra a kérdésre, hogy „Mit csinálna Aleppóval, ha elnökké választanák?”, ezt válaszolta: „És mi az az Aleppó?” A jelöltet kérdező négy újságíró elképedt, amikor Johnson bevallotta: nem poénkodik, tényleg nem ismeri az emberi civilizáció egyik legősibb településének nevét, ami mellesleg jó ideje a szíriai harcok által érintett terület.

A jelöltet faggató Mike Barnicle az MSNBC kínos adását követően a The Daily Beasten közölt cikkében azt írta, nem hibáztatja a korábbi új-mexikói kormányzót azért, mert nem tudta, mi az az Aleppó. Mások azonban igen, ám sok esetben ők is hibáztak – írta csütörtökön a The Intercept.

Christopher Hill korábban az USA bagdadi nagykövete volt, ma a Denveri Egyetem nemzetközi tanulmányok tanszékét vezeti. Mégis, amikor a „botrányt” kirobbantó MSNBC az Irakkal szomszédos Szíria nagyvárosáról, Aleppóról kérdezte, azt mondta, hogy a település az Iszlám Állam fővárosa. Csakhogy ez nem igaz: Rakkát szokták a terroristák fővárosaként emlegetni. (Nem csoda, hogy a dubai Al Aan TV munkatársa, a szíriai polgárháborúról gyakran tudósító Jenan Moussa kiakadt Hill tájékozatlansága miatt: „És ilyen emberek döntenek a régiónkról!” – írta Twitteren). Hill szerint figyelemre méltó, hogy egy, a hírekben az elmúlt két napban, sőt az elmúlt két évben annyit szereplő városról még nem hallott Gary Johnson.

Az Intercept szerint ugyanezt a hibát a The New York Times is elkövette. A johnsoni blamáról beszámoló cikkének egyik verziójában a tekintélyes lap Aleppót az Iszlám Állam de facto fővárosának nevezte, egy másik verzióban pedig Szíria fővárosának. Végül mindkét hibát javították, de a New York Timestól megszokott módon jelezték azok korábbi előfordulását az ominózus írás legvégén – igaz, a NewsDiffs nevű szolgáltatást használva kiderül, összesen hétszer módosítottak a cikken.

Richard Grenell, az Egyesült Nemzetek Szervezete amerikai delegátusának korábbi szóvivője is arra engedett következtetni tweetjében a Salon szerint, hogy Aleppó az Iszlám Állam kezén van. „Mindenki tudja, hol van Aleppó A város, amelyről Obama nem vesz tudomást. #NövekvőISIS” – írta Grenell, aki ENSZ-melóját követően politikai kommentátorként keresi kenyerét, de a 2012-es kampányban nemzetbiztonsági szóvivőként segítette a Johnsont kedvelő republikánus Mitt Romney-t is.

Ugyan nem mostanában, de egy alkalommal, pont a New York Timesnak poénkodott azzal Gary Johnson, hogy ő és George W. Bush mennyire buta. 2000. június hatodikán mesélte el Új-Mexikó akkori kormányzója a médiának, hogy egy kormányzatról szóló konferencián az alábbi párbeszéd zajlott közte és a texasi politikus között.

Majd elmesélése szerint pacsiztak egyet. Bush egyébként tényleg kitűnt az amerikai elnökök közül a tudatlanságával: 1999-ben például nem tudott megcsinálni egy kvízt, amelyben a világ fontos politikusai szerepeltek – csupán 25 százalékos eredményt ért el.

No de vissza Johnsonhoz: a libertáriusok igyekeznek védeni a jelöltjüket. Amint arról előző cikkünkben beszámoltunk, az aleppós bakit követően a Libertárius Párt elnöke, Nicholas Sarwark cinikus közleményt posztolt Facebookra. „Örülök, hogy ránéztetek a Wikipédián, és rákerestetek a Google-ben, hogy megtudjátok, mi Aleppó, és hogy hol van” – kezdte, ehhez Google Trends-grafikont is csatolt kommentben, amely szerint az Aleppóra vonatkozó keresések száma ugrásszerűen megugrott az USA-ban. „Most, hogy szakítottatok időt az okosodásotokra, mi arra a kérdésre a válasz, hogy »Mit csinálna Aleppóval, ha elnökké választanák?«” – folytatta Sarwark. Szerinte nem is lehet jó választ adni arra, hogy mit tenne az ember egy polgárháború sújtotta ország egyetlen városával. „Van egyáltalán értelme ennek?” – zárta kérdéssel a posztot.

A libertáriusok „házilapja”, a Reason ugyan elismeri, tényleg kínos volt Johnson MSNBC-s fellépése, de rámutatott mások fent is taglalt aleppós hibáira, valamint arra, hogy az amerikai politikában elő-előfordulnak külpolitikai blamák. Bush mellett például Gerald Fordot említették meg, aki az 1976-os elnökválasztási kampány egyik vitájában azt találta mondani: „Nincsen szovjet dominancia Kelet-Európában”. Van időben közelebbi példa is: Hillary Clinton egy hét közepi, veteránok előtt tartott előadásán – a színpadon előtte Donald Trump beszélt arról, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök jobb vezető, mint Barack Obama – olyannak tűnt, mint aki nincs teljesen tisztában azzal, hogy Líbiában is polgárháborús helyzet uralkodik.

Persze a Reason is tudja, hogy a fenti példák nem mentik fel Gary Johnsont: aki politizál, annak ismernie kell az aktuális világpolitikai események helyszíneit is. Ha Ön nem annyira tájékozott Aleppóval kapcsolatban, ajánljuk a város ostromáról szóló cikkeinket, amelyeket itt ér el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.