Nem terroristák robbantottak New Yorkban

De az biztos, hogy nem egyszerű gázrobbanás volt; csaknem harminc sérültről szólnak a hírek.

MTI
2016. 09. 18. 6:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Manhattan Chelsea negyedében – helyi idő szerint este kilenc óra körül – történt robbanás a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) helyszínen lévő munkatársai szerint nem terrorakció volt, hanem egy hulladéktároló robbant be. A riadalom különösen nagy volt, tekintettel arra, hogy pár órával korábban Manhattannel szemben, New Jersey-ben csőbomba robbant egy futóversenyen, de senki nem sérült meg.

Az első hírek tizenöt, majd huszonöt sérültről szóltak, Daniel Nigro, a város tűzoltóságának vezetője szerint azonban huszonkilenc ember szenvedett sérüléseket a robbanás miatt. Egyikük állapota súlyos.

A robbanáskor a hulladéktároló melletti ötemeletes épület ablakai betörtek. A tűzoltók és a városi rendőrség szakemberei mellett a helyszínen vannak az FBI és a belbiztonsági minisztérium képviselői is. Kutyákkal is vizsgálják, hogy a berobbant hulladéktárolóban volt-e pokolgép.

A metró néhány vonalán átmenetileg szünetel a forgalom a rendőrségi vizsgálatok miatt.

A rendőrség közben Manhattan több negyedét is átvizsgálja, később tévesnek bizonyuló jelzések érkeztek ugyanis arról, hogy a robbanáshoz közeli egyik utcában is „valami történik”. A robbanás környékét a rendőrség teljesen lezárta.

Rendőrségi források később közölték, hogy a környék átkutatása során találtak egy "másodlagos eszközt" is. Több amerikai forrás szerint is a szerkezet egy kukta, amelyhez egy mobiltelefont erősítettek, és vezetékek lógnak ki belőle.

A 2013-as bostoni robbantásokat is hasonló eszközökkel követték el. Dzsohar és Tamerlan Carnajev kuktákat raktak meg robbanószerrel, és azokat hozták működésbe időzítőkészülékekkel. A robbantásos támadásban hárman meghaltak és 260-an megsebesültek.

Este tíz órakor a helyszínre érkezett Bill de Blasio, New York polgármestere is, aki a sajtónak azt mondta: a robbanás „szándékos cselekedet” következménye volt, ám „pillanatnyilag nincs bizonyíték arra, hogy terrorista akcióról volna szó”.

Bill de Blasio hangsúlyozta azt is, hogy New Yorkban nincs terrorfenyegetettség, a város semmiféle erre figyelmeztető jelzést nem kapott az illetékesektől.

Egy Manhattanben élő magyar étteremmenedzser a Hír TV-nek azt mondta: pánik tört ki New Yorkban a robbanás után. Az emberek csak taxival közlekednek, mert a metrót szinte senki nem meri használni.

„Mindenki üzeneteket írogatott a barátainak, hogy úristen, tényleg mindenki jól van, senki nem volt-e azon a környéken. Hát pánik volt. A metrók ezen a környéken nem járnak, és senki nem is akarja használni. Mindenki igyekszik taxival közlekedni. Az utcákat ellepték a rendőrök és a tűzoltók, helikopterek járnak” – mondta Soós Beáta a Hír TV-nek.

James O’Neill, a New York-i rendőrség vezetője a robbanás helyszínén szintén azt hangsúlyozta, hogy a jelek szerint nem terrorakció történt, bár a vizsgálatok még nem zárultak le. Azt már kizárták, hogy gázrobbanás történt volna.

New Yorkban megerősítették a biztonsági intézkedéseket, annál inkább, mert hétfőn kezdődik az ENSZ székhelyén a világszervezet közgyűlésének ülésszaka, valamint egy migránsügyi nemzetközi konferencia is, amelyet Barack Obama amerikai elnök vezet.

A két elnökjelöltet is tájékoztatták a történtekről. Donald Trump republikánus elnökjelölt, aki Colorado Springsben kampányol, azonnal közölte hallgatóságával, hogy bomba robbant New Yorkban, de nem tudni, mi történt. Ennek kapcsán azonban leszögezte, hogy „olyan időket élünk, amikor keménynek kell lennünk”.

Hillary Clinton, a demokraták elnökjelöltje egy kampányrendezvényről hazatérőben a repülőgépén nyilatkozott az őt kísérő újságíróknak. Clinton óvatosan fogalmazott, arra hívta fel a figyelmet, hogy amíg nincsenek konkrét vizsgálati eredmények, nem szabad találgatásokba bocsátkozni.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.