Szerkesztőségünk megszerezte a most zajló brüsszeli uniós csúcstalálkozó záródokumentumának menedékkérők áthelyezésre vonatkozó részét, amelyből kiderül, hogy az uniós kvóta nem hogy nem került le a napirendről, de az ez alapján történő áthelyezést még gyorsítani is kell. Az angol nyelvű záródokumentum munkaverziójába a budapesti küldöttség egyik tagja magyar nyelvű megjegyzést fűzött, eszerint az áthelyezésre vonatkozó kitételt elsősorban az olaszok és a görögök kérésére tették az anyagba. Ez a részükről teljes mértékben érthető, mert e két dél-európai országra nehezedik a legnagyobb migrációs nyomás a nyugat-balkáni migrációs útvonal lezárása és a török–EU menekültügyi megállapodás életbe lépése óta.
A lábjegyzetben azonban még érdekesebb információ található. Bár most (egyben immáron többedik alkalommal) a menedékkérők szétosztási mechanizmusának felgyorsításról fog dönteni az állam- és kormányfők tanácsa, ez hazánkra és Szlovákiára csak az Európai Bíróság előtt lévő jogi keresetet tekintetbe véve értelmezhető. Tehát míg ott nem születik döntés arról, hogy vajon törvényesen döntött-e a belügyminiszterek tanácsa 2015 szeptemberében a 160 ezer menedékkérő szétosztásáról, addig elvben nem történhet áthelyezés.
Eddig csak riogattak a brüsszeli vétóval
Mint ahogy azt Lázár János Miniszterelnökséget vezető minisztertől tudjuk, érvrendszerünk erősen épít a kvótareferendumra, illetve az ott nemmel szavazók százalékarányára, tehát hogy a véleménynyilvánító társadalom majdnem egésze elutasította a kötelező betelepítést. Igen ám, de annak, aki ellenérvet szeretne megfogalmazni az asztalnál Orbán Viktorral szemben, elég csak azzal előjönnie, hogy az érvénytelen népszavazás mit sem ér. – Akár vétóra is kényszeríthetnek bennünket – mondta tegnap Lázár János, de vétó és vétó között igencsak sok árnyalati különbség létezik. Cikkünk a csúcs tétjéről itt.
Helyszínről származó információink szerint azonban a csúcstalálkozón nem is a migráció, hanem a szíriai helyzet és Hollandiának az unió ukrán társulási megállapodásával kapcsolatos ellenérzéseinek eloszlatása van a középpontban. Mindez pedig azért, mert a menekültpolitikát illetően annyira távol esik például az olasz és a magyar kormány álláspontja, hogy közelítésre esély sincsen, a záródokumentumba márpedig csak olyan kitételek kerülhetnek bele, amely minden tagország számára elfogadható.
Ha viszont Magyarország is várhatóan ezt a szöveget fogadja el („gyorsítani kell az áthelyezést”), nem tudni, ezt milyen formában kivitelezi a kormány. Információink szerint Orbán Viktor magyar kormányfő szokásától eltérően nem a csúcs végeztével, hanem másnap, pénteken reggel tíz órakor tart sajtótájékoztatót a fejleményekről.