Hofer, a mosolygós radikális

Népszavazást szorgalmazna az EU-tagságról, ha az uniós döntéshozatal központosítottabbá válna.

Pataky István
2016. 12. 04. 16:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jól öltözött, halk szavú, mosolygós, udvarias – ő Norbert Hofer, az osztrák szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnökjelöltje. A 46 éves politikusnak repülőmérnöki diplomája van, de csak rövid ideig dolgozott a szakmájában, a Lauda Airnél.

1994-ben csatlakozott az FPÖ burgenlandi szervezetéhez, két évvel később pedig már párttitkár. 2005-ben Heinz-Christian Strache pártelnök tanácsadója lett. Ő volt az egyike azoknak, akik azt tanácsolták a szabadságpárt új vezérének, hogy váltson mérsékeltebb hangnemre, és a társadalmi igazságtalanságot, illetve a hagyományos pártok befolyásának csökkentését helyezze retorikájának előterébe. 

A The Local hírportál osztrák kiadásának korábbi portréja szerint Hofer Margaret Thatcher egykori brit kormányfő lelkes híve. A szabadságpárti politikus a megkérdezett osztrák választók szerint megoldást kínál a munkások és a nehéz körülmények között élők problémájára, azonban sokan kételkednek abban, hogy megosztó személyisége miatt a nemzetközi porondon is megállná a helyét. Hofer két hete azt mondta, Ausztriában is népszavazást szorgalmazna az EU-tagságról, ha Nagy-Britannia távozása után az uniós döntéshozatal központosítottabbá válna, és ha a jövőben döntés születne Törökország felvételéről az Európai Unióba. 

Mostani kampányában a bevándorlásellenességet helyezte előtérbe. „Az iszlámnak nincs helye Ausztriában” – tette egyértelművé, mit is gondol a migránshelyzetről.

Hofer nemrég lapunknak is nyilatkozott. Magyarországi kapcsolatairól elmondta, a parlament egyik elnökeként rendszeresen találkozik a bécsi magyar nagykövettel. Megemlítette egy korábbi, magánjellegű találkozását Orbán Viktor miniszterelnökkel Sárváron. Azt ugyanakkor fontosnak tartotta kiemelni, hogy nem lelkesedik a Jobbikért, így a párt üdvözlésének sem örült. Mint mondta, a Jobbik részben szélsőséges nézeteket képvisel. „Természetesen nem vitatom el a magyarok jogát, hogy meghatározzák, melyik politikai párt milyen erővel bírjon, de személy szerint nem tudok azonosulni a Jobbik álláspontjaival” – fogalmazott az FPÖ elnökjelöltje.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.