A törvényhozás egyhangúlag támogatta a rendkívüli állapot bevezetését három hónapra az egész országban – írja az MTI. A kormány már hétfőn hivatalosan bejelentette az intézkedést, amely – a parlament jóváhagyásával – hétfőtől hatályos.
Seríf Iszmáíl kormányfő parlamenti felszólalásában rendkívüli és kemény lépéseket szorgalmazott a terrorizmus elleni küzdelemben. „Nyilvánvaló, hogy Egyiptomot példa nélküli és ádáz terrortámadás érte, amelynek célja, hogy aláássa az ország stabilitását” – mondta a miniszterelnök, hozzátéve, hogy a rendkívüli állapot bevezetésével az állami intézmények hatékonyabban, rugalmasabban és gyorsabban tudnak majd leszámolni a haza ellenségeivel.
Abdel-Fattáh esz-Szíszi korábban hangsúlyozta, hogy a rendkívüli állapot bevezetésére az ország „védelme és megőrzése” érdekében van szükség. A televízióban is közvetített beszédében azt mondta: „a terroristákkal szembeni küzdelem hosszú és fájdalmas lesz”.
Mint megírtuk, a Kairótól északra fekvő Tanta városában lévő Szent György-templomban a virágvasárnapi mise alatt robbant pokolgép. A misén jelentések szerint több mint ezren tartózkodtak. A tantai merénylet után kisvártatva a tengerparti Alexandriában is bomba robbant a Szent Márk-templomnál. A támadásokban 45 ember meghalt, és több mint százan megsebesültek.
Tantában a templomban elhelyezett időzített bomba robbant, Alexandriában pedig öngyilkos merénylő hozta működésbe a szerkezetet. A templomban imádkozott II. Tavadrosz kopt pápa is.
A rendkívüli állapot megszüntetése kulcsfontosságú követelés volt a 2011-es felkelés során, amely lemondásra kényszerítette Hoszni Mubarak elnököt. Mubarak 30 évvel korábban vezetett be rendkívüli állapotot, hogy felszámolja az ellenzéket – írja az MTI. Egyiptomban a rendkívüli állapot újbóli bevezetése aggodalommal tölti el a jogvédőket, akik szerint ezzel a 2011 előtti rendőrállamhoz térnek vissza.