Jóváhagyták a rendkívüli állapot bevezetését Egyiptomban

A törvényhozás egyhangúlag támogatta az intézkedést.

MN
2017. 04. 11. 16:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A törvényhozás egyhangúlag támogatta a rendkívüli állapot bevezetését három hónapra az egész országban – írja az MTI. A kormány már hétfőn hivatalosan bejelentette az intézkedést, amely – a parlament jóváhagyásával – hétfőtől hatályos.

Seríf Iszmáíl kormányfő parlamenti felszólalásában rendkívüli és kemény lépéseket szorgalmazott a terrorizmus elleni küzdelemben. „Nyilvánvaló, hogy Egyiptomot példa nélküli és ádáz terrortámadás érte, amelynek célja, hogy aláássa az ország stabilitását” – mondta a miniszterelnök, hozzátéve, hogy a rendkívüli állapot bevezetésével az állami intézmények hatékonyabban, rugalmasabban és gyorsabban tudnak majd leszámolni a haza ellenségeivel.

Abdel-Fattáh esz-Szíszi korábban hangsúlyozta, hogy a rendkívüli állapot bevezetésére az ország „védelme és megőrzése” érdekében van szükség. A televízióban is közvetített beszédében azt mondta: „a terroristákkal szembeni küzdelem hosszú és fájdalmas lesz”.

Mint megírtuk, a Kairótól északra fekvő Tanta városában lévő Szent György-templomban a virágvasárnapi mise alatt robbant pokolgép. A misén jelentések szerint több mint ezren tartózkodtak. A tantai merénylet után kisvártatva a tengerparti Alexandriában is bomba robbant a Szent Márk-templomnál. A támadásokban 45 ember meghalt, és több mint százan megsebesültek.

Tantában a templomban elhelyezett időzített bomba robbant, Alexandriában pedig öngyilkos merénylő hozta működésbe a szerkezetet. A templomban imádkozott II. Tavadrosz kopt pápa is.

A rendkívüli állapot megszüntetése kulcsfontosságú követelés volt a 2011-es felkelés során, amely lemondásra kényszerítette Hoszni Mubarak elnököt. Mubarak 30 évvel korábban vezetett be rendkívüli állapotot, hogy felszámolja az ellenzéket – írja az MTI. Egyiptomban a rendkívüli állapot újbóli bevezetése aggodalommal tölti el a jogvédőket, akik szerint ezzel a 2011 előtti rendőrállamhoz térnek vissza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.