Legalább 18 alkalommal léphettek kapcsolatba Trump tanácsadói Moszkvával

Erről volt és jelenlegi tisztségviselők számoltak be a Reuters hírügynökségnek.

MTI
2017. 05. 18. 10:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezek a korábban nem ismert kapcsolatfelvételek is tárgyai azoknak a vizsgálatoknak, amelyeket az FBI, illetve kongresszusi biztosok folytatnak a választásokba történt feltételezett orosz beavatkozás és annak az ügyében, hogy Trump kampánycsapatának volt-e kapcsolata Oroszországgal – írja az MTI.

Az eddig nem ismert kapcsolatfelvételek közül hat telefonbeszélgetés történt Szergej Kiszljak washingtoni orosz nagykövet és Trump tanácsadói – köztük Flynn – között – mondta három volt, illetve jelenlegi tisztségviselő, aki állítása szerint sokat tud ezekről az eszmecserékről.

A Flynn és Kiszljak közötti beszélgetések gyakoribbá váltak a november 8-i elnökválasztás után, mert ki akartak alakítani egy titkos kommunikációs csatornát Trump és Vlagyimir Putyin orosz elnök között az amerikai nemzetbiztonsági szerveket megkerülve. Ugyanis mindkét fél úgy gondolta, hogy az amerikai nemzetbiztonsági szervek ellenzik a kétoldalú kapcsolatok javítását. Erről négy jelenlegi tisztségviselő beszélt a Reutersnek.

A Fehér Ház és kampánytanácsadók eddig négy találkozó megtörténtét erősítették meg kampánytanácsadók és Kiszljak között.

A Reutersnak beszámoló emberek azt mondták: nem találtak bizonyítékot arra az eddig megvizsgált kapcsolatfelvételekben, hogy a Trump-stáb és Oroszország törvénytelenséget követett volna el vagy összejátszott volna.

A Reuters szerint sem a Fehér Ház, sem az orosz külügyminisztérium, sem a washingtoni orosz nagykövetség nem reagált arra a kérésre, hogy kommentálja ezeket az értesüléseket.

A szóban forgó 18 kapcsolatfelvételkor az egyeztetések középpontjában az orosz–amerikai gazdasági kapcsolatok javítása, pragmatikus, üzleti szemléletű megközelítése, a felek közötti vitás kérdések félretétele, az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni harc összehangolása és az egyre magabiztosabb Kína elleni közös fellépés állt – közölték a források.

Kiszljak mellett történt kommunikáció Viktor Medvedcsuk oroszbarát ukrán oligarcha-politikussal is három nyilatkozó szerint, de azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a Trump-csapatból ki került vele kapcsolatba. Medvedcsuk tagadja, hogy bárkivel kapcsolatban lett volna a Trump-kampánytörzsből. Az ő lányának keresztapja Vlagyimir Putyin orosz elnök. Rajta, Kiszljakon és Flynnen kívül titkos a kiléte a kommunikációban részt vevő összes többi tisztségviselőnek.

Korábbi amerikai választási kampányok tisztségviselői elmondták a Reutersnek, hogy az elnökjelölti kampányok és a külföldi tisztségviselők közötti kapcsolatfelvételek soha nem voltak szokatlanok, de a Trump-kampány kivételesen intenzív kapcsolatban állt orosz tisztségviselőkkel. Richard Armitage republikánus párti volt külügyminiszter-helyettes például azt mondta: különösen azt tekintve volt sok a telefonbeszélgetés külföldi tisztségviselőkkel, hogy az Egyesült Államok akkor ellenséges hatalomnak vagy legalábbis ellenfélnek tekintette Oroszországot.

 

Mint ismeretes, Washingtont legújabban James Comey feljegyzése tartja lázban, amelyben a Szövetségi Nyomozó Iroda nemrég kirúgott főigazgatója azt rögzítette, mire kérte őt az amerikai elnök egy februári, kettejük között zajló személyes találkozón.

A feljegyzés szerint – amelyet a The New York Timesban szellőztettek meg – az elnök azt szerette volna elérni Comey-nál, hogy az FBI ejtse a Trump akkor már lemondott nemzetbiztonsági tanácsadója, Michael Flynn ügyében zajló nyomozást. Flynnt az elhárítás feladatait is ellátó FBI az orosz kapcsolatai miatt vizsgálta, Donald Trump pedig azt mondta Comey-nak, reméli, „el tudja engedni” az ügyet, hiszen Flynn jó srác. 

Az amerikai igazságügyi minisztérium bejelentette szerdán, hogy Robert Mueller volt FBI-igazgató személyében különleges ügyészt nevezett ki „az orosz kormánynak a 2016-os elnökválasztás befolyásolására irányuló erőfeszítései és más kapcsolódó ügyek” vizsgálatára.

Csütörtökön pedig több amerikai médium is arról számolt be: Trump stábja – a Fehér Ház korábbi állításával ellentétben – mégis tudott arról, hogy Törökország lobbistája volt Michael Flynn.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.