Össztűz alatt Trump a klímaegyezmény felmondása miatt

Európai vezetők szerint nem lehet újratárgyalni az egyezményt. Három kormányzó saját klímaszövetséget hozott létre.

MN
2017. 06. 02. 4:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden elképzelhető helyről csalódott és dacos reakciók kísérik Donald Trump amerikai elnök csütörtökön bejelentett döntését, amely szerint kilépteti az Egyesült Államokat a párizsi klímavédelmi egyezményből, mivel szerinte az túl sokba kerül az amerikaiaknak.

Németország, Franciaország és Olaszország közös közleményben utasította el Donald Trump elnök elképzelését a párizsi klímaegyezmény újratárgyalásáról. „A párizsi egyezmény az országaink közötti együttműködés sarokköve marad a klímaváltozás elleni hatékony és jól időzített harcban és a 2030-as fenntartható fejlődési célok (SDG) elérésében” – áll a péntekre virradóra kiadott közleményükben.

Az európai államok vezetői szerint a Párizsban 2015 decemberében tető alá hozott megállapodástól már nem lehet visszalépni, és szilárdan hisznek abban, hogy az egyezményt nem lehet újratárgyalni. A három európai uniós ország megerősíti elkötelezettségét a párizsi klímaegyezmény végrehajtása iránt, és arra bátorítja partnereit, hogy fokozzák a klímaváltozás elleni harcot.

Emmanuel Macron francia elnök csütörtök éjszaka tévébeszédében is reagált: szerinte az Egyesült Államok hátat fordított a világnak. Macron francia és angol nyelven úgy fogalmazott, hogy Trump hibát követett el a bolygó jövőjére nézve. A francia elnök leszögezte: Párizs semmi szín alatt nem fog tárgyalni újra egy kevésbé ambiciózus egyezményről. „Nem lehet hibázni a klímát illetően. Nincs B terv, mert nincs B bolygó sem” – mondta Macron, és Franciaországba hívta dolgozni azokat az amerikai klímakutatókat, mérnököket és vállalkozókat, akik csalódottak Trump döntése miatt.

Csalódását fejezte ki Theresa May is. A brit miniszterelnöki hivatal azt közölte péntekre virradóra: Trump felhívta Mayt telefonon, hogy megvitassa vele a döntését. May kiemelte, hogy Nagy-Britannia továbbra is elkötelezett lesz az egyezmény végrehajtása mellett. „A párizsi klímaegyezmény helyénvaló globális védelmi rendszert nyújt a jövő nemzedékeinek felvirágzásához és biztonságához, szavatolva a hozzáférhető és biztonságos energiát polgáraink és vállalataink számára” – idézte a miniszterelnöki hivatal a kormányfőt.

„Sokkhatás alatt vagyok” – kommentálta Orbán Viktor magyar miniszterelnök pénteken a Kossuth rádióban Trump bejelentését. A kormányfő szerint Magyarországon közmegegyezés van abban, hogy a klímaváltozás valóság, veszélyes dolog, és mivel globális természetű, ezért a vele szembeni fellépés is globális szintű cselekvést igényel. Az amerikai elnök döntése mindezzel ellentétes – tette hozzá Orbán Viktor, aki szerint Donald Trump elhatározásának következményein még gondolkodni kell.

António Guterres ENSZ-főtitkár szerint a döntés nagyfokú csalódást jelent az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentésére és a globális biztonság megteremtésére irányuló erőfeszítések szempontjából. Guterres biztos abban, hogy az amerikai városok, államok és vállalatok – más országokkal karöltve – a továbbiakban is jövőképet fognak mutatni, s vezető szerepet vállalnak a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésében és a lendületes gazdasági növekedés megteremtésében. Az ENSZ-főtitkár kész arra, hogy az amerikai kormánnyal együttműködjön a fenntartható jövő építésében.

Három szövetségi állam kormányzója máris bejelentette, hogy az Egyesült Államok klímaszövetsége (United States Climate Alliance) néven saját szervezetet hoz létre, hogy így vegye fel a harcot az éghajlatváltozás ellen. Andrew Cuomo New York-i, Jerry Brown kaliforniai és Jay Inslee washingtoni kormányzó közös közleménye szerint a Fehér Ház döntése meggondolatlan, és pusztító következményekkel jár. A három kormányzó leszögezte, a klímaváltozás tudományos tény, és államaik elkötelezettek, hogy jelentősen, 26-28 százalékkal csökkentsék az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását.

A döntés elleni tiltakozásként Elon Musk, a Tesla és Robert Iger, a Walt Disney Co. vezérigazgatója is bejelentette, hogy kilép a Fehér Ház tanácsadó testületeiből. Musk, aki az elnöki stratégiai és politikai tanács tagja volt, a Twitteren azt írta: a döntés rossz Amerikának és a világnak, de ő hiába tett meg mindent ellene, az elnök nem hallgatott rá. Iger csak röviden jelezte, elhagyja a gazdasági ügyekben illetékes tanácsot.

A legrangosabb műszaki és természettudományokat oktató egyetem, a Massachusetts Institute of Technology (MIT) vezetője szerint Trump alapvetően félreértette a tanulmányukat, amelyre hivatkozott a döntés bejelentésekor. Az elnök az MIT adataira hivatkozva úgy érvelt: ha végrehajtanák is a párizsi egyezményben foglaltakat, 2100-ig akkor is csak 0,2 fokkal mérsékelnék a felmelegedést. John Reilly programigazgató szerint az MIT tudósai nem voltak kapcsolatban a Fehér Házzal a döntés meghozatala előtt. Arra emlékeztetett: a legrosszabb modell szerint akár 5 fokot emelkedhet a Föld átlaghőmérséklete, ha nem teszünk semmit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.