Szankciókat vezetne be az EU Venezuelával szemben

Ennek lehetőségéről megkezdték a tárgyalásokat a tagállamokkal.

MN
2017. 08. 02. 13:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szóvivő elmondta, hogy az unió „számos szankció” bevezetésének lehetőségét mérlegeli válaszul a caracasi kormányzat magatartására – írja az MTI.

Hozzátette, az uniós tagállamokkal kezdett konzultációk folyamatban vannak annak érdekében, hogy biztosítsák az EU megfelelő és összehangolt válaszait. Az unió továbbra is támogatja a válság politikai megoldását, és ezért kész közvetítőként részt venni a szemben álló felek között.

Diplomáciai források szerint egyes meg nem nevezett uniós tagállamok semmilyen szankció foganatosítását sem támogatnák Venezuelával szemben, holott az efféle intézkedések bevezetéséhez valamennyi tagország beleegyezésére szükség van.

Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke kedden javasolta szankciók bevezetését – európai bankokban tárolt pénzeszközeinek befagyasztását és az uniós beutazásuk tilalmát – a venezuelai vezetéssel szemben.

Az Egyesült Államok hétfőn vetett ki szankciókat Nicolás Maduro államfőre a vasárnap megtartott alkotmányozó nemzetgyűlési választás miatt. Egy héttel korábban a Maduro-kormányzat egyes tagjai és befolyásos vezető politikusok ellen foganatosított szankciókat az amerikai vezetés.

A venezuelai elnök kedden visszautasította támogatói előtt a rá kiszabott amerikai büntető intézkedéseket. „Nekem a birodalom nem parancsol!” – kiabált Caracasban, világossá téve, nem tesz le tervéről, hogy újraírassa országa alkotmányát. „Nem rémítenek meg! Egy percre sem rémülök meg a birodalom fenyegetéseitől és szankcióitól” – szögezte le. Maduro szerint mindennek az az oka, hogy Trump elkeseredetten gyűlöli Venezuela szocialista kormányát.

Két nappal a vitatott alkotmányozó nemzetgyűlési választás után a titkosszolgálat (Sebin) kedd hajnalban ismeretlen helyre szállította az eddig házi őrizetben tartott Leopoldo López és Antonio Ledezma ellenzéki vezetőket.

Venezuelában vasárnap tartották az alkotmányozó nemzetgyűlési választást. A testület feladata az lesz, hogy újraírja az ország alkotmányát. A referendum napján Peru, Argentína, Kanada, Spanyolország, Costa Rica, Nagy-Britannia, az Egyesült Államok és Mexikó is közölte, hogy nem ismeri el a választás eredményét. Kolumbia és Peru leszögezte, hogy az alkotmányozó gyűlés nem lehet legitim.

Venezuelában az olajár drasztikus zuhanása mindent magával sodort, csak a politikai rendszert és a szocialista vezetőt nem. A harmincmilliós országban állandósult a gyógyszer- és az élelmiszerhiány, de a segélyszállítmányok nem érhetik el a nélkülözőket, mert a hivatalos propaganda szerint nincsenek problémák, csak a hazug média és a CIA megtévesztő tevékenysége okozza a zavart.

A dél-amerikai országban április óta folyamatosak a tiltakozások, az összecsapásokban már mintegy százhúsz ember halt meg. Vasárnap tíz ember vesztette életét az utcákon a caracasi főügyészség információi szerint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.