Lovemore Madhuku szerint Chombo a kezén, a lábán és a hátán szenvedett sérüléseket, és egy egész héten át bekötött szemmel ült cellájában. Korrupcióval és hatalommal való visszaéléssel vádolták, a bűncselekményeket állítólag még tartományi miniszterként követte el több mint egy évtizeddel korábban – tette hozzá az ügyvéd. Madhuku úgy vélekedett: „ez brutális és könyörtelen módja az ellenfelekkel való bánásmódnak” – írja az MTI.
A volt pénzügyminisztert a Robert Mugabe elnök elleni múlt heti puccs idején vette őrizetbe a katonaság azzal az indokkal, hogy megtisztítja az államfő környezetét a bűnözőktől. Chombót pénteken átadták a rendőrségnek.
Eközben Emmerson Mnangagwa korábbi alelnök, az ország új vezetője Mugabéval személyesen találkozva is megígérte, hogy a lemondott államfő és családja biztonságban lesz Zimbabwéban – közölte az állami média pénteken.
Előző nap a Reuters hírügynökség is olyan értesüléseket szerzett, hogy cserébe Mugabe lemondásáért az új hatalom vállalta, hogy nem fogja felelősségre vonni, és szavatolja biztonságát a hazájában. Mugabe tudatta, hogy Zimbabwéban akar meghalni, s nem tervezi, hogy külföldi száműzetésbe vonul. Egy kormányzati forrás szerint Mugabének nagyon fontos volt, hogy szavatolják számára az országban a biztonságot, tartott ugyanis a felesége elleni népharagtól.
A The Herald című állami napilap úgy tudja, hogy a megbuktatott elnök fáradtsága miatt várhatóan nem vesz részt Mnangagwa pénteki beiktatásán, amelyet egy hararei stadionban tartanak, és ebbe Mnangagwa is beleegyezett.
A Dél-afrikai Fejlesztési Közösség (SADC) kormányközi szervezet pénteken hangsúlyozta: kész szorosan együttműködni a jövendőbeli vezetővel és kormányával. A tizenhat tagországgal rendelkező szervezetet soros elnöke jelenleg a Dél-afrikai Köztársaság.
Mugabe azóta állt az ország élén, hogy Zimbabwe 1980-ban kivívta függetlenségét. Kedden a hadsereg és a kormányzó Zimbabwe Afrikai Nemzeti Uniója – Hazafias Front (ZANU-PF) nyomására lemondásra kényszerült. Pénteken iktatják be elnöki tisztségébe Emmerson Mnangagwa korábbi alelnököt.
Mint megírtuk, a közelmúltban Mugabe menesztette a Krokodil becenevű Mnangagwát az alelnöki pozícióból, és Gucci Grace gúnynéven elhíresült feleségét akarta utódjaként látni. Ezt követően döntött úgy a hadsereg, hogy átveszi az ország irányítását, múlt szerdán pedig meg is történt a katonai hatalomátvétel. A harminchét éves állam ezzel története első államcsínyét élte át, és csatlakozott az afrikai országok többségéhez: a kontinensen Zimbabwével együtt már harminchét ma is létező államalakulatban zajlott le sikeres vagy sikertelen puccskísérlet.