Több mint négyszáz halálos áldozata van az Irak és Irán határán történt földrengésnek

A sérültek száma megközelíti a 6700-at. Több mint száz utórengés történt.

MN
2017. 11. 13. 5:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legkevesebb 407 ember vesztette életét az Irán és Irak határvidékét sújtó vasárnapi földrengésben – írja a BBC.

A halálos áldozatokon túl körülbelül 6700-an megsérültek a Halabdzsa iraki várostól 31 kilométerre éjszaka bekövetkezett 7,3-es erejű földmozgásban, amelyet egész Irakban és még Izraelben is lehetett érezni.

Az amerikai földtani intézet (USGS) mérése szerint a rengés fészke a kicsinek számító 23 kilométeres mélységben volt, ami hozzájárult ahhoz, hogy nagy pusztítást okozzon. Az MTI beszámolója szerint a földmozgást még a Földközi-tenger partján is érezni lehetett. Több mint száz utórengés történt, köztük több meghaladta a 4-es erősséget.

A katasztrófa leginkább Irán északnyugati részét, Kermánsáh tartományt sújtotta, a legnagyobb kárt elszenvedő város Szárpuli Záháb, de további 13 iráni tartományban is érezték hatását. Az országban az eddigi jelentések szerint 328-an haltak meg, és 3950 a sérültek száma.

A rengés földcsuszamlásokat is előidézett Iránban, amelyek nehezítik a mentést – jelentette az iráni állami tévé. Több mint 70 ezer embernek kell szükségszállásra költöznie – közölte az iráni vörös félhold. Irakban az északi, főleg kurdok lakta régiót sújtotta a rengés, azon belül főleg Darbandihán, Halabdzsa, Erbíl és Duhok városokat. Legkevesebb heten haltak meg, a sérültek számát pedig 535-re tette az iraki belügyminisztérium.

Sok lakos a szabadban töltötte az éjszakát mindkét országban a további rengésektől való félelmében.

A Reuters hírügynökség kiemelte, hogy Irán vidéki részein sok házat sártéglákból építenek, amelyek kevésbé képesek ellenállni egy földmozgásnak, mint más építőanyag.

A Guardian beszámolója szerint a mentőcsapatok egész éjszaka dolgoztak, túlélők után kutatva az összeomlott épületekben. Hivatalos közlések szerint az áldozatok száma várhatóan növekedni fog. „Még mindig vannak emberek a törmelékek alatt” – mondta Kermánsáh tartomány alelnöke.

Az iráni Sarpol-e Zahab település központi kórháza is súlyosan megrongálódott a földrengésben.

A földrengés ezenkívül jelentős károkat okozott a Tigris egyik mellékfolyójának, az iraki főváros, Bagdad közeléből egészen a középnyugat-iráni Hamadán tartományig terjedő Dijála-folyó egyik gátjának. Rahmán Háni, a gát igazgatója elmondta, hogy mind vízszintes, mind függőleges irányban láthatóak repedések a gáton, amelynek egyes részei megsüllyedtek.

A földmozgás Törökországban is érezhető volt, de ott nem érkeztek hírek áldozatokról. Hétfőre virradóra a világ más tájain is rázkódott a föld. Japántól 351 kilométerre egy 5,8-es erejű földrengést, míg Costa Rica partjaitól 16 kilométere egy 6,5-es erősségű földmozgást mértek. Japánban nem okozott károkat a földrengés. Costa Rica esetében egyelőre nem tudni, hogy voltak-e komolyabb károk, de cunamiriadót nem rendeltek el.

Hétfőn két részvétnyilvánító üzenetet küldött államtitkárságán keresztül Ferenc pápa. „Őszentsége a vigasz és az erő isteni áldását kéri a sérültekre, illetve a mentésben és helyreállítási erőfeszítésekben részt vevő sürgősségi és polgári hatóságokra” – idézte a szentszéki államtitkár a katolikus egyházfőt.

Orbán Viktor miniszterelnök Haszan Róháni iráni elnöknek írt táviratában a magyar nép nevében kifejezte részvétét a térséget sújtó földrengés áldozatai családjainak – közölte Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke hétfő este az MTI-vel.

„Mély szomorúsággal értesültem az Irán nyugati régióiban pusztító földrengésről. Ezekben a nehéz időkben a szívünk az iráni néppel van, és azokkal a bátor hősökkel, akik e tragikus katasztrófa túlélőinek megtalálásán és segítésén dolgoznak” – írta Orbán Viktor.

 

A török katasztrófavédelem (AFAD) szervezésében mentőegység indult hétfőn Ankarából katonai teherszállító repülőgéppel az északkelet-iraki Szuleimáníjába, hogy segítsen a vasárnapi földrengés áldozatainak – jelentette az Anadolu török állami hírügynökség.

Mehmet Güllüoglu, az AFAD elnöke az etimesguti katonai repülőtéren úgy nyilatkozott: a 25 fős mentőegység hatvan sátrat és háromszáz takarót is visz a károsultak megsegítésére. Güllüoglu egyúttal elmondta: folyamatosan egyeztetnek a bagdadi kormánnyal, továbbá az iraki Vörösfélholddal, s a török mentőcsapat az ő kéréseiknek megfelelően vesz majd részt a mentési munkálatokban. Irán részéről egyelőre nem érkezett segítségkérés a török hatóságokhoz – tette hozzá. Recep Akdag török miniszterelnök-helyettes hétfőn Twitter-üzenetben közölte: a katasztrófavédelem Van, illetve Diyarbakir tartományi igazgatóságai további 44 embert és nyolc járművet szárazföldi úton küldenek a haburi határátkelőn keresztül az észak-iraki térségbe. Az AFAD-szállítmányok kétezer sátrat és négyezer takarót tartalmaznak majd. Ezen felül a török Vörösfélhold még háromezer sátrat, tízezer takarót, háromezer hősugárzót, 1tízezer ágyat és egy élelmiszer-szállító kamiont küldött a helyszínre – írta Akdag. (MTI)

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.