Egy egész török néptánccsoport kért menedékjogot Magyarországon – adott róla hírt a török sajtó. Kedden több török forrás is arról számolt be, hogy november elején meghívásra egy tizenhat főből álló ankarai néptánccsoport érkezett Magyarországra, hogy részt vegyen egy november 5-től 10-ig tartó budapesti fesztiválon. Ennek végeztével azonban csak öten tértek haza Törökországba, tizenegyen inkább Magyarországon maradtak, és menedékjogért folyamodtak.
Az ötfős delegáció visszatérése után a török hatóságok elrendelték a nyomozást, ám az ügyet szigorúan titkosan kezelik, így részleteket és a táncosok nevét sem hozták nyilvánosságra. A Hürriyet című lap úgy tudja, húszévesek már elmúltak, tehát nagykorúakról, ám egy fiatal társaságról van szó. Vizsgálják a csoport politikai kötődését és az esetleges korábbi bűnügyi múltjukat is. A török sajtó ugyanakkor úgy tudja, hogy a táncosok úgynevezett hivatalos útlevelet igényeltek és kaptak a török hatóságoktól a fellépés miatt. Ez a dokumentum a hivatalos minőségben kiutazó állami és közalkalmazottakat illeti meg, és feljogosítja őket arra, hogy szabadon utazhassanak az Európai Unióban. Ráadásul úgy tűnik, hogy a csoportnak sietős is volt, ugyanis hiába csak november ötödikétől kezdődött a fesztivál, amelyre meghívást kaptak, az útlevelük kézhez vétele után azonnal, már november elsején útra keltek.
Török források úgy tudják, hogy a Török Néptáncszövetség az idén már 86 alkalommal igényelt útlevelet hasonló külföldi utazásokhoz. A szóban forgó csoport júliusban éppen Bosznia-Hercegovinában járt, ám onnan még mindannyian visszatértek.
Megkeresésünkre a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal tagadta, hogy menedékkérelmet adott volna be a csoport, bővebb tájékoztatást ugyanakkor nem kaptunk.
Az ügy mindenképpen nagyon kínos, hiszen mint arra több török orgánum is rámutat, efféle esetek Észak-Koreával szoktak előfordulni, nem az uniós tagságra pályázó Törökországgal. Magyarországnak pedig nincs más választása, hivatalból le kell folytatnia a menekültügyi eljárást. Kérdés, hogy a kérelmezők mivel érvelnek.
A 2016-os sikertelen törökországi puccskísérlet után főként Németországban megszaporodott a török menedékkérők száma, ám ez diplomatákat, katonákat (és családjukat) érintett, nem néptáncosokat. Az utóbbi időben a török–magyar kapcsolatok egyébként is kiválóak – Orbán Viktor nyáron még focimezt is kapott Binali Yildrim kormányfőtől Ankarában –, amibe belerondítana, ha menedékjogot adnánk törököknek.