A Korea-közi kapcsolatok javításához meg kell oldani a nukleáris kérdést

Kim Dzsongun kész párbeszédet kezdeni Szöullal, s mérlegeli, hogy országa részt vegyen a téli olimpián.

MN
2018. 01. 02. 5:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mun Dzsein dél-koreai elnök kedden kijelentette: a Korea-közi kapcsolatok javítása az észak-koreai nukleáris program által okozott konfliktus rendezésétől függ. Hozzátette, mindent megtesznek, hogy Észak-Korea részt vehessen a közelgő phjongcshangi téli olimpián. Az államfő ezt kormánya idei első ülésén fejtette ki, egy nappal azután, hogy Kim Dzsongun észak-koreai vezető tárgyalásokat ajánlott Szöulnak, ugyanakkor rendíthetetlennek mutatkozott országa nukleáris törekvéseivel kapcsolatban.

„A kapcsolatok javulása nem elválasztható az észak-koreai nukleáris program rendezésétől, ezért a külügyminisztériumnak szorosan együtt kell működnie a szövetségesekkel és a nemzetközi közösséggel” – mondta Mun a kabinet ülését megnyitva. Szavai éles ellentétben állnak az észak-koreai diktátor előző napi kijelentéseivel, miszerint Szöul véget kell vessen annak, hogy külföldi országok segítségét kéri a két Korea közötti viszony javításához.

A phenjani kommunista rezsim vezetője hétfőn, újévi köszöntőjében azt mondta, kész párbeszédet kezdeni Szöullal, és mérlegelni fogja, hogy országa részt vegyen a dél-koreai Phjongcshangban februárban tartandó téli olimpián. Hazáját ugyanakkor atomhatalomként emlegette. „Az Egyesült Államok egésze nukleáris fegyvereink hatósugarán belülre került, és az indítógomb mindig ott van az asztalomon” – hangoztatta a televíziós beszédben, azt állítva, hogy emiatt Amerika soha többé nem lesz képes háborút indítani Észak-Korea ellen. Hozzátette, országának „az idén a nukleáris robbanófejek és a műveleti célú ballisztikus rakéták tömeggyártására” kell összpontosítania.

Mindazonáltal a dél-koreai elnök hétfőn utasította kormánya illetékes minisztériumait, hogy mielőbb tegyék meg azokat az intézkedéseket, amelyek elősegítik, hogy Észak-Korea részt vehessen a téli olimpián. A két Korea közötti tárgyalások újraindításával kapcsolatban ugyanakkor Cshö Hjonszu védelmi minisztériumi szóvivő fölidézte, hogy Szöul az eddigieknél részletesebb választ vár Phenjantól az általa július óta tett tárgyalási javaslatokra. „Katonai tárgyalások kezdését ajánlottuk júliusban, és ezt az ajánlatunkat most is fenntartjuk, válaszra várunk. Észak-Koreával nukleáris programjának rendezéséről szeretnénk tárgyalni, bármilyen formában, ütemezésben és megközelítésben” – mondta szokásos sajtótájékoztatóján a dél-koreai szóvivő.

A phenjani rezsim politikáját a múlt évben heves kirohanások és a nukleáris programjával kapcsolatos feszültség fokozása jellemezte. Észak-Korea szeptemberben végrehajtotta hatodik nukleáris robbantását – állítása szerint hidrogénbombával –, november végén pedig sikeresen tesztelte minden eddiginél nagyobb hatótávolságú interkontinentális ballisztikus rakétáját, nyíltan szembeszegülve a nemzetközi figyelmeztetésekkel és az ENSZ szankcióival, fölerősítve azokat a félelmeket, hogy a Koreai-félszigeten új háborús konfliktus törhet ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.