Újabb két gyermek halt meg kanyaróban Romániában, így 40-re emelkedett az országban a ragályos betegség halálos áldozatainak száma – derült ki az országos tisztiorvosi szolgálat (INSP) honlapján pénteken közölt friss összesítésből.
Az MTI azt írja, mindkét áldozat Bákó (Bacau) megyei: egyikük nyolc, másikuk tíz hónapos volt, előbbi kora miatt sem kaphatta még meg a kanyaró elleni első védőoltást.
Romániában immár 11 ezer fölé emelkedett az igazolt kanyarós megbetegedések száma a betegség két évvel ezelőtti újbóli megjelenése óta. A héten jelentett 123 újabb kanyarós eset közül 43 Prahova, 28 pedig Bákó megyei.
Miután a betegség terjedése tavaly ősszel alábbhagyott, és a heti megbetegedések száma 50 alá esett, idén ez már az INSP második olyan heti összesítése – a január 12-ei után –, amelyben 100-nál több fertőzésről és újabb halálos áldozatról közölnek adatokat.
A bukaresti kormány javított az eddig akadozó vakcinaellátáson, és még tavaly a parlament elé terjesztett egy törvénytervezetet, amely különböző megszorításokkal és folyamatos tanácsadással akarja rávenni az esetleg ellenkező szülőket arra, hogy ne tagadják meg a hét legfontosabb oltás beadását gyermekeiknek.
A kétkamarás parlament szenátusa tavaly októberben csaknem egyhangúlag megszavazta az oltástörvény tervezetét, de a képviselőházban még mindig nem került napirendre. Romániában továbbra is éles vita zajlik az oltások szükségességéről. Sorina Pintea egészségügyi miniszter szerint még mindig mintegy húszezer szülő tagadja meg havonta gyermeke beoltását.
A Magyar Narancs február végén arról számolt be, hogy újra felbukkant a kanyaró Budapesten. Később ezzel kapcsolatban Novák Hunor házi gyermekorvos a blogján azt írta, egy tizennégy hónapos kislány fertőződött meg a fővárosban.
Lapunk múlt héten megírta: 2873 egészségügyi dolgozóról derült ki, hogy nincs védve megfelelően a kanyaró ellen, ezért újra védőoltást kellett kapniuk. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma emellett azt is közölte lapunkkal, hogy a vizsgálati eredmények feldolgozása még folyamatban van, így egyelőre nem végleges a betegséggel szemben védtelen egészségügyi dolgozók adata. Az Emmi tájékoztatása szerint február közepéig 18 510 munkavállalót vizsgáltak meg. Számításaink szerint a dolgozók körülbelül 15 százaléka nem volt megfelelően védve a kanyaró ellen. Ennek oka egyébként az lehet, hogy Magyarországon 1969 és 1989 között csak egy oltást adtak a gyerekeknek, mert úgy gondolták, az is elég. Később kiderült, szinte minden ilyen esetben szükség van második injekcióra is ahhoz, hogy kialakuljon az életre szóló védettség.
Lázár János szokásos csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette: döntöttek arról, hogy beoltják a keleti és az északkeleti határnál dolgozó egészségügyi dolgozókat kanyaró ellen.
Tavaly egy romániai beteg hozta át a fertőzést a makói kórházba. Márciusban több egészségügyi dolgozó megbetegedett, és zárlatot is el kellett rendelni az intézményben. Abban a hónapban tizenegy megyéből több mint 30 kanyarógyanús esetet jelentettek.
A kiütéssel és magas lázzal járó kanyaró cseppfertőzéssel, vagyis légi úton is terjed. A levegőben akár két órán át is életképes a kórokozó.