Kína az év elején jóváhagyta a „halálos segély nyújtását” Oroszországnak az ukrajnai háborúban, és azt tervezte, hogy a katonai felszereléseket polgári cikkeknek álcázva juttatja célba – derült ki az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SVR) amerikai lehallgatása révén napvilágot látott dokumentumokból. A The Washington Post azt írja, hogy a Nemzeti Hírszerzés Igazgatójának Hivatala által összeállított, február 23-i keltezésű, szigorúan titkos összefoglaló a a közelmúlt ukrán és orosz vonatkozású „termékeiről” szól. Ez egy korábban nem közölt dokumentum között volt, amelyet a lap a Discord nevű csevegőalkalmazás privát szerverén közzétett titkos fájlok képeinek tárházából szerzett meg.
A hírszerzési összefoglaló szerint az SVR arról számolt be, hogy a kínai Központi Katonai Bizottság „jóváhagyta a fegyverek fokozatos biztosítását”, és azt akarta, hogy ez titokban maradjon. A jelentés nem jelölte meg az SVR információinak forrását.
Az amerikai Nemzeti Hírszerzés Igazgatói Hivatalának (ODNI) egy magas rangú tisztviselője ezzel kapcsolatban úgy reagált: „Nem láttunk bizonyítékot arra, hogy Kína fegyvereket szállított vagy halálos segítséget nyújtott volna Oroszországnak. De továbbra is aggódunk, és továbbra is szorosan figyelemmel kísérjük”. Egy magas rangú védelmi tisztviselő is egyetértett ezzel az értékeléssel. Mindkét tisztviselő névtelenséget kérve beszélt a szigorúan titkos dokumentummal kapcsolatos információkról a The Washington Postnak.
A jelentés az amerikai liberális lap szerint az eddigi legrészletesebb bizonyítékot szolgáltatja arra, hogy mi vezetett a Biden-kormány február végén kezdődő, Pekingnek címzett nyilvános és magánjellegű figyelmeztetéshullámához.
Kína, amely a kezdetektől semleges álláspontot képvisel nyilvánosan az ukrajnai háborúval kapcsolatban, elítélte ezeket az amerikai nyilatkozatokat, és kijelentette, soha nem fogadja el a kényszerítést vagy „Amerika ujjal mutogatását”, miközben Washington hatalmas mennyiségű fegyvert juttat a háborúba.
A kiszivárgott dokumentum ugyanakkor a liberális amerikai napilap szerint betekintést nyújt Oroszország és Kína egyre inkább elmélyülő kapcsolatába, miközben Vlagyimir Putyin orosz elnök az ukrajnai háború miatt egyre inkább elszigetelődik a nemzetközi közösségben. Bár Hszi Csin-ping kínai elnök a múlt hónapban tett háromnapos moszkvai látogatása során látszólag megszilárdította kapcsolatát Putyinnal, Kína visszatartotta magát attól, hogy teljes mértékben támogassa az orosz vezető ukrajnai erőfeszítéseit, ehelyett inkább potenciális béketeremtőként pozicionálta magát.
Borítókép: Hszi Csin-ping kínai államfő (b) és Vlagyimir Putyin orosz elnök a moszkvai Kremlben tartott fogadáson 2023. március 21-én. Hszi Csin-ping előző nap érkezett háromnapos állami látogatásra Oroszországba (Forrás: MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat/Kreml/Pool/Pavel Birkin)