Meloni ellenáll Macron és Starmer terveinek, nem lép szövetségre a háborúpárti felekkel. Az olasz kormányfő hétfőn egy televíziós adásban bejelentette, hogy Olaszország nem küld csapatokat az ukrajnai háborúba. Kategorikusan visszautasította Emanuel Macron francia elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök felhívását, hogy Itália is küldjön katonákat az ukrán frontra.

Fotó: Anadolu via AFP/2025 Anadolu
Meloni figyelmeztette a két ország vezetőjét, hogy a jelenlegi kényes helyzetben nem lehet infantilis módon reagálni.
Minden megosztottságot kerülni kell, hiszen az tovább gyengíti az Európai Uniót. Azt is elmondta, a francia és brit vezetők által javasolt tervezet igen összetett és egyáltalán nem meggyőző, semmi garancia sincs, hogy működőképes lenne. Éppen ezért Olaszország kizártnak tartja, hogy katonákat küldjön az orosz frontra.
Meloni Ukrajna ügyében óvatosságra int
Meloninak komoly kétségei vannak Franciaország és Nagy-Britannia kezdeményezéseivel kapcsolatban, amelyek Ukrajna biztonságának megteremtését szolgálnák. Az olasz miniszterelnök szerint a Macron és Starmer által szorgalmazott terv lényeges hibája, hogy nem veszi figyelembe az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Unió közötti együttműködés szükségességét.
Nagy a valószínűsége ugyanis, hogy az amerikai fél hadi és logisztikai támogatása nélkül az Európai Unió bármiféle védelmi terve kivitelezhetetlenné válik – írja az Il Post elemzése.
Különösen most, hogy Donald Trump azt mérlegeli, hogy megvonja támogatását Ukrajnától, ami Vlagyimir Putyin orosz elnök tárgyalási pozícióját részesíti előnyben. Meloni számára elengedhetetlen, hogy az Európai Unió az Egyesült Államokkal együtt lépjen fel. Pontosan ezért nem tartja bölcs dolognak az európai csapatok Ukrajnába küldését.
Meloni józansága több megfontolásból ered: egyrészt távolságot kíván tartani az európai háborúzós felektől, másrészt taktikai okokból, mivel a közvetítő szerepét kívánja betölteni az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok között.
Abban bízik, hogy Olaszország „hídépítő lehet”. Ez a két ország bizalmi viszonyát és Meloni elismerését is jelentősen növelné. Trump ugyanis nem értékelte, hogy Macron továbbra is Zelenszkij ukrán elnököt kívánja támogatni.
Az olasz kormánypártok egyhangúlag a békekötést szorgalmazzák, de megvalósítását különböző formában képzelik el.
Meloni tehát saját kormányán belül is a közvetítő szerepét tölti be. Antonio Tajani kormányfő-helyettes, a Hajrá Olaszország elnöke egy európai védelmi hadsereg felállítását sürgeti. Ugyanakkor Matteo Salvini kormányfő-helyettes, a Liga elnöke egyhangúlag Trump amerikai elnök mellett foglal állást, és azonnali tűzszünetet és békekötést szorgalmaz.
A Meloni-kormány a közvélemény miatt sem vállalná, hogy még jobban bevonódjon a konfliktusba. A választópolgárok nem támogatnák, hogy olasz katonák menjenek az ukrán frontra. A kormány pedig nem kockáztatja stabilitását és eddig elért népszerűségét.
A Liga kormánypárt országos mozgósításba kezdett. Matteo Salvini, a párt elnöke bejelentette, a hétvégén Ukrajna békéjéért vonulnak utcára. A Liga politikusai és szimpatizánsai több mint ezer helyszínen lesznek jelen szombaton és vasárnap. A megmozdulás célja, hogy megmutassák, hogy míg Macron és Von der Leyen a háború folytatását szorgalmazza európai hadsereg bevonásával, addig a patrióták a béke mellett teszik le voksukat.
Borítókép: Giorgia Meloni (Fotó: AFP)