Utcákat és tereket neveztek át a feministák Franciaországban

Az egyik legismertebb gazdaságpolitikus helyett mostantól egy afroamerikai aktivista nevét viseli egy gimnázium, a fővárosban pedig utcákat és tereket neveztek át feministák – írja a V4NA Hírügynökség.

Forrás: V4NA Hírügynökség2020. 06. 23. 9:00
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Franciaországban a Moselle megyében lévő Thionville település gimnáziuma eddig a valaha volt egyik legnagyobb gazdaságpolitikusról, Jean-Baptiste Colbert-ről volt elnevezve, de ezentúl egy afroamerikai polgárjogi aktivista, Rosa Parks nevét viseli majd, aki arról lett híres, hogy 1955-ben a buszvezető utasítása ellenére sem volt hajlandó átadni helyét a buszon egy fehér bőrű utasnak.

A döntést a Grand Est régió vezetősége egy sajtóközleményben jelentette be. Az iskola nevének hirtelen megváltoztatásával kapcsolatban kihangsúlyozták, hogy a döntés mentes mindenféle politikai indíttatástól, az igazgatótanács június 11-én kelt jegyzőkönyvében szerepel, hogy már március végén–április elején felmerült Rosa Parks neve az iskola új névadójaként. Tehát nem új keletű a névváltoztatás ötlete és abban az iskola tanárai és a diákok is részt vettek, nincs semmi összefüggés az iskola új neve és George Floyd május 25-i meggyilkolása, és az azt követő események között.

A magyarázat azonban nem győzte meg a Nemzeti Tömörülés tagjait, akik politikai hátteret vélnek felfedezni a döntés mögött, mivel a rasszizmus, a gyarmatosítás és rabszolgatartás történelmi alakjai ellen jelenleg Franciaországban is nagyon nagy az ellenállás. A közelmúltban több szobrot is megrongáltak, többek között az iskola előző névadója, Colbert szobrát is, mivel ő fogalmazta meg anno a Fekete Törvénykönyv első változatát, amely a rabszolgaság intézményét szabályozta Franciaországban.

A Nemzeti Tömörülés helyi képviselője, Françoise Grolet egy Twitter-bejegyzésben azt írta, hogy pártja elítéli az iskola névváltoztatását.

A párt elnöke, Marine Le Pen sem hagyta szó nélkül a történteket, bár szűkszavúan, de annyival kommentálta a névváltoztatást, hogy Twitter-bejegyzésében a lemondás szót említette az eseményekkel kapcsolatban.

Az utóbbi időben egyre népszerűbb lett a közterületek átnevezése, Brüsszel külvárosában, Etterbeekben tizenegy utca nevét változtatták meg ideiglenesen, így azok most kilenc hónapig feminista élharcosok (többek között Rosa Parks) nevét fogják viselni.

Párizs 15. és 16. kerületében is hasonló névváltoztatás történt, itt a Nous Toutes (Mi nők, mindannyian) szervezet tagjai kereszteltek át néhány utcát és teret, olyan női alakokról nevezték át az utcákat, mint például a 2016-ban 96 éves korában elhunyt Benoîte Groult francia feminista írónő vagy a számítástechnika úttörőjeként számon tartott Ada Lovelace, aki egyébként a híres költő, Lord Byron egyetlen törvényes gyermeke volt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.