A negatív folyamatokat fölgyorsította, hogy a művészek nagy része kikerült abból a viszonylagos védettségből is, amit a színészek állami alkalmazott státusa jelentett, és a mai napig nem készültek el a nyugat-európai gyakorlatnak megfelelően a művészek speciális érdekeit védelmező törvények. A szakmai szervezetek sem alakultak át kamarává, amely a klasszikus céh-rendszerhez hasonlóan védelmezhetné a művészeket a szakma belső kontraszelekciójától, a hatalomtól, az intézményvezetők diktatúrájától, az olcsón dolgozó kontároktól. A szakma védelme jelképesen is, valóságosan is megtestesülhetne az úgynevezett művészstátus bevezetésében. A speciális törvényekre azért volna most már égető szükség, mert az Európai Unió általános rendelkezései és gyakorlata szerint jogi értelemben mindenki művésznek számít, aki annak vallja magát. A MOZAIK minden hasonló törekvésű szervezettel hajlandó partnerkapcsolatot kialakítani. Papp János színművész emlékeztette a jelenlévőket: Bárándy Péter éppen a napokban jelentette ki az ATV egyik műsorában, hogy ennek a kormánynak nem áll érdekében a művészstátus kialakítása. Ebből következően nemigen szorgalmazza a művészeti törvények elkészültét – eszerint a mostani MOZAIK-beszélgetés sem ér többet egy kellemes teadélutánnál.
Művészek törvényi védelem nélkül
Nemrég alakult meg a MOZAIK művészegyesület, amely a Merlin színházklubban tartott sajtótájékoztatón adott hírt törekvéseiről. A jelen lévő tagság nevében az alapítók, Szűcs Gábor és Rátóti Zoltán elmondták: a társaság arra a tarthatatlan helyzetre szeretne gyógyírt találni, amelybe a nyolcvanas évek óta a profi művésztársadalom minden képviselője belesodródott.
2003. 04. 01. 22:00
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!
Komment
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!