Az Országgyűlés kulturális bizottsága ellenőrző albizottsága hétfői ülésének egyik napirendi pontja volt a Magyar Művészeti Akadémia működése, ám az MMA elnöke, Fekete György beteget jelentett. Ugyan az MMA főtitkára, Kucsera Tamás Gergely megjelent az albizottsági ülésen, Fekete György távolléte miatt a bizottság többsége úgy döntött, Fekete György távollétében leveszi a napirendről az MMA ügyét. Az ellenzéki képviselők természetesen tiltakoztak. Tény, mi is szívesen meghallgattuk volna a főtitkárt, mit gondol a neves alkotók kilépéséről vagy az akadémia botránytól sem mentes december 15-i közgyűléséről.
L. Simon László kultúráért felelős államtitkár a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) alelnökeként jelent meg az albizottsági ülésen. Ezúttal nem tudta elhárítani a Műcsarnok ügyét feszegető kérdéseket. A volt kulturális miniszter, Hiller István MSZP-s képviselő felvetésére elmondta: nincs szó a Műcsarnok „puccszerű” átadásáról. A nemzeti vagyontörvény az elidegeníthetetlen vagyontárgyak között sorolja fel a nemzeti kortárs kiállítóhely épületét, az ingatlan átadása az MMA-nak (a vonatkozó jogszabály módosításával) pedig a februári parlamenti ülésszak idején lesz lehetséges. Az államtitkár szerint csupán sajtókacsa, hogy az NKA feletti irányítási jogot is megkapja az MMA. Ezt ő elképzelhetetlennek tartja.
Az NKA idén nyolcmilliárdot fizet ki pályázatokra
Az államtitkár beszámolójában többek között elmondta: az NKA bevételei az ötös lottó játékadójának 90 százalékán alapulnak, idén 11 milliárd forint fölötti bevétel várható. Ebben az évben 12 ezer pályázat érkezett be az anyaországból és a határon túlról, idáig 4800-nak ítéltek támogatást, ez a szám év végéig 6000-re nőhet.
Maradványtartási kötelezettsége miatt bevételei egy részét − idén 2,4 milliárd forintot − az NKA nem költheti el. Ehhez jött az 1,6 milliárdos zárolás, ám az alap 1,8 milliárdot visszakapott a tavalyi zárolásból. Így összességében az év végéig 8 milliárdot fizet ki pályázatokra.
Januártól csökkent az NKA szakmai kollégiumainak száma, az új rendszer jól vizsgázott. A kilenc állandó kollégium mellett két ideiglenes is megalakult: a kulturális turisztikai kollégium és a szerzői jogdíjbevételek felhasználásáról döntő kollégium. „Büszke vagyok arra, hogy az NKA pályázati döntéseit politikai alapon nem bírálták” – fogalmazott az államtitkár.
Önkritikára utaló mondatok L. Simon Lászlótól
Olyan meglepő mondatok is voltak L. Simon Lászlótól, mint amilyenek legutóbb a kulturális bizottság október 15-i ülésén hangoztak el. Akkor az örökségvédelmi rendszer átalakítása kapcsán MSZP-s képviselőtől szokatlan módon Hiller István nem prejudikált: „adjunk időt az új rendszernek, nézzük meg, mennyire működőképes”. (Ezen az ülésen L. Simon László is kilátásba helyezte: ha szükséges, a kormány önkritikát gyakorol, igaz, az örökségvédelem kérdésében.)
Most ugyanis finom önkritika is elhangzott. Arra utalva az államtitkár, hogy a kultúráért felelős államtitkárság nem kötötte meg időben a független előadó-művészeti társulatokkal a támogatási szerződéseket, emiatt azok az év végi zárolások miatt már nem juthattak hozzá a teljes pénzükhöz, úgy fogalmazott: „Hibát követtünk el ebben az évben”. L. Simon László hozzátette: nem „fűnyíróelvszerűen” csökkentették a támogatásokat, figyelembe véve a függetlenek érdekeit.
Emlékezetes: a Független Előadóművészek Szövetsége tiltakozó videoüzenetére videoüzenettel válaszolt novemberben az államtitkárság. Ez eléggé magas labda volt a profi színházi embereknek, filmeseknek.
Több hozzászóló, kérdező között KissPál Szabolcs képzőművész a Szabad Művészek képviseletében a fiatal alkotóknak idén ki nem fizetett ösztöndíjakról érdeklődött az államtitkárnál. L. Simon László elismerte: a fiatal alkotók ösztöndíjainál hasonló hiba történt, mint a függetleneknél, amelyre 2013-ban az államtitkárság megoldást fog találni. Esetleg úgy, hogy ideiglenesen kétszeresére emeli az ösztöndíjasok számát. (L. Simon−Hiller: 2-1 a fair play-ben. Persze a bíró, ezúttal a tudósító sok mindent benézhet.)