Támadás a Fehér Ház ellen
Még hogy a filmbeli túlzások nem ismétlődhetnek meg a valóságban! Antoine Fuqua aligha gondolta volna komolyan, hogy mire filmje, a Támadás a Fehér Ház ellen mozikba kerül, Észak-Korea a valóságban is fegyverrel és közvetlenül fenyegeti az Egyesült Államokat. Ennél szerencsésebb – és bizarrabb – reklámkampány nem is kellhet egy filmnek, amely most Magyarországon is bemutatásra kerül. Történetében észak-koreai terroristák támadják meg a washingtoni Fehér Házat, túszul ejtve az Egyesült Államok elnökét. A nemzet és a világ csupán egy korábbi akcióban bűnbakként megbélyegzett testőrre számíthat, aki éppen úgy menetel a megszállt épületben, mint egykoron John McClane a Drágán add az életed Nakatomi-toronyházában. Bruce Willis helyett Gerard Butlert kapjuk akcióhősként, az elnököt Aaron Eckhart játssza, és a jobban csengő nevek között megtalálható még Morgan Freeman, Angela Bassett, és Melissa Leo is. A rendező pedig a Kiképzéssel már emlékezeteset alkotó Fuqua. Akinek a Rambo és Kommando-típusú akciótúlzások bejöttek, most sem fog csalódni.
Május után
Olivier Assayas, Franciaország magyar származású szerzői rendezője évek óta megbízhatóan készíti artfilmjeit. Tavaly Velencében a legjobb forgatókönyv díját elnyerő Assayas ezúttal a hetvenes évek elejére kalauzol el minket, s a francia diáklázadásokról és azok következményeiről mesél. Kritikánk a filmről itt olvasható, interjúnk a rendezővel pedig itt található meg.
G. I. Joe – Megtorlás
Sikeres volt az első rész, a Hasbro-játékok pedig továbbra is népszerűek. Ezért készülhetett el a G. I. Joe franchise Megtorlás címre keresztelt folytatása, amelyben 3D-ben élvezhetjük a fejetlen akciójeleneteket. Ezúttal nindzsák, Bruce Willis és kicsivel több Channing Tatum színezi meg a kommandósok történetét, a rendezői székbe pedig a Step Up táncosfilmekkel és Justin Bieber-doksival edződött Jon M. Chut gondolták a legalkalmasabbnak. A filmet jelentős csúszással mutatták be a tengerentúlon, ami a jelek szerint bejött a forgalmazásnak, mert az USA-ban hódít az akciófilm. Igaz, a G. I. Joe játékkatonáknak is leginkább csak az Egyesült Államokban van kultusza.
Egy hölgy Párizsban
Észt filmeket a legritkább esetben láthatunk itthon a mozikban, de a világ fesztiválforgatagában sem tömegesen mutatnak be a balti miniállam filmgyártásában készült darabokat. Az Egy hölgy Párizsban is csak koprodukciónak nevezhető, amelyben sokkal inkább dominál a francia vonal. És ezt nemcsak a főszereplő Jeanne Moreau személye, valamint a francia helyszín (Párizs) mondatja velem. Az észt rendező Ilmar Raag filmjében Észtországból érkezik egy lány Párizsba, hogy egy idős disszidens hölgyet gondozzon. A dolgot bonyolítja, hogy az idős hölgy exszeretője invitálta a fiatalt a szerelem városába, amelyből a két nő kapcsolatán kívül jut azért a történetbe. Ha már egyszer Párizs a film díszlete. Ilmar Raag a díjnyertes Az osztály után jelentkezett ismét önálló egész estés rendezéssel.