„A művészeti intézményrendszert is elérő antidemokratikus gyakorlat a kortárs művészet működésének ellehetetlenüléséhez vezet, s összefogásra kényszerít bennünket” – olvasható az Összefogás a Kortárs Művészetért május 8-ától élő közösségi oldalán. A csoport első akciója május 9-én volt, ottjártunkkor tucatnyi múzeumfoglaló üldögélt a Ludwig lépcsőjén, balliberális források szerint harmincan-negyvenen lehettek. A csoportnak állítólag semmi köze a Szabad Művészek csoporthoz, amely a Műcsarnoknál akciózott decemberben, mindenesetre feltehető, hogy a Szabad Művészek honlapján található taktika rovatból elolvasták a múzeumfoglalásról szóló iránymutatásokat. (Plusz a Társaság a Szabadságjogokért gyülekezési jogi tanácsait.)
A tiltakozók most a Ludwig Múzeum igazgatói pályázata miatt verik a palávert: szerintük nem átlátható a pályázat, s azt követelik kissé abszurd módon, hogy az igazgatóaspiránsok meghallgatásának jegyzőkönyvét hozzák nyilvánosságra, holott a pályázat nem zárult le, ráadásul ez nem előírás, s nem is szokás. A pályázati eljárás egy 1992-es jogszabály, a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény, illetve annak végrehajtásáról szóló kormányrendelet szerint zajlik, amely alapján választották meg 2008-ban Bencsik Barnabást is a Ludwig igazgatójának, akinek most március elején járt le a mandátuma, s újra pályázik – kérdéses, mikor és hol állt be a homály. (S ha már a Ludwig szomszédvárára nézünk: nemcsak Vidnyánszky Attilát, de Alföldi Róbertet is így választották meg a Nemzeti élére.) Az emberi erőforrások minisztere, Balog Zoltán június 12-éig dönt arról, kit nevez ki az intézmény élére.
Pénteken, május 10-én este tartották a Nemzeti Színházban a Mephisto premierjét, amelyet Alföldi Róbert rendezett. A nézők a jegyszedőktől kapott szórólapon arról értesülhettek, hogy Csáki Judit, a Magyar Narancs kultúrpolitizáló, amúgy Vidnyánszky Attilát írásaiban nem igazán szívelő színikritikusa, a Színházi Kritikusok Céhének prominens tagja Alföldi Róbert színházáról könyvet jelentet meg szeptemberben Öt nemzeti év címmel, a premier után a Nemzeti előtt másfajta szórólapokat is osztogattak. A ludwigos tüntetők anyaga szerint „betelt a pohár, [ ] az állami önkény nem kizárólag a kulturális területet sújtja”. A többi, érvekkel és tényekkel nem alátámasztott szlogent az érdeklődők megtalálhatják a Szabad Művészek, a Milla, a Humán Platform stb. stb. honlapján is.