A Burgtheater igazgatója inkább vádaskodik

Matthias Hartmann fütyül a Burgtheater társulatára, inkább a tények elferdítésével vádolja Vidnyánszkyt.

Tölgyesi Gábor
2014. 02. 18. 18:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ellentmondásos megnyilatkozások – az APA osztrák hírügynökség ekként értékelte Matthias Hartmann keddi sajtótájékoztatóját, amelynek témája a Magyarország-fesztivál volt. Hartmann ugyanis a Burgtheater pénzügyi válságáról csak annyit mondott: célunk az átláthatóság. Majd kijelentette: sem interjút nem ad, sem sajtótájékoztatót nem tart arról, hogy a KPMG könyvvizsgáló cég feltárta: Ausztria − és Európa egyik – első számú színháza a 2012/2013-as évadban 8,3 millió eurós (több mint 2,5 milliárd forintos) adósságot halmozott fel, továbbá 5 millió eurós (több mint másfél milliárd forintos) adóhátraléka van.

Némán szolgálni az átláthatóságot: ez valóban kunszt volna.

Mint ismert: február 14-én a Burgtheater társulatának kétharmada ennek ismeretében távozásra szólította fel Matthias Hartmannt, valamint a Bundestheater Holding vezetőjét, Georg Springert. Ők azonban a színház financiális válságáért a novemberben menesztett gazdasági igazgatót, Silvia Stantejskyt tették egyszemélyi felelőssé.

A Die Presse emlékeztet: Hartmann a zürichi Schauspielhaust is veszteségessé tette egy év alatt, holott a színház korábban nyereséges volt és jelentős tartalékkal bírt.

A Burgtheater doyenjének is elege van

A Die Welt megírta: Hartmann szoros kapcsolatot ápol a News című osztrák magazinnal kéz kezet mos alapon. Hartmann exkluzív információkkal látja el a lapot, amely cserébe az egekbe magasztalja a direktort az év hátralevő részében – állítja a német napilap, amelynek a Burgtheater milliós hiányának krimije című cikkében az is olvasható: Hartmann januárban értesítette a Newst Silvia Stantejsky novemberi menesztésének állítólagos okairól.

A Burgtheaterben 33 évig dolgozó Stantejskyt – aki azóta pert indított – azzal vádolták meg, hogy kettős könyvelést folytatott, a saját számlájára utalt pénzeket, illetve készpénzbefizetésekkel kozmetikázta az év végi mérleget. Az osztrák hírekben időnként feltűnő Excel-táblázat állítólag azt bizonyítaná, hogy egy több éve halott rendező is a „befizetők” között volt.

A Burgtheater doyenje, Michael Heltau színművész szerint a Burgtheater és a társulat renoméját veszélyezteti a bécsi színháznál kialakult helyzet, s nem hiszi, hogy azért csupán egy embert, Stantejskyt lehetne felelősségre vonni. Heltau az igazgató, a Bundestheater Holding vezetője, valamint a felügyelőbizottság felelősségét is firtatta, s részletes magyarázatot követelt a színházban kialakult pénzügyi helyzetről.

Hartmann a keddi sajtótájékoztatóján egyértelművé tette: Heltau, a társulat és a közvélemény a részletes magyarázatra még egy ideig várhat, ha rajta múlik, ahogy az sem befolyásolja, hogy a társulat megválna tőle.

A félelem légköre uralkodik a Burgtheater társulatában – írta a Die Welt −, amire hétfőn az osztrák Die Pressében válaszolt Hartmann: az állásukat féltik. Az igazgató valóban bejelentette: több színész elbocsátását tervezi.

A kancelláriaminiszter, Josef Ostermayer február végéig biztosan nem mozdítja el pozíciójából Hartmannt, akinek megbízatását a miniszter elődje, Claudia Schmied hosszabbította meg 2019. augusztus 31-ig − még 2012-ben. A szociáldemokrata Ostermayer azonban azt is kijelentette: a Burgtheater mintegy 47 millió eurós (több mint 15 milliárd forintos) büdzséjét nem fogják növelni.

A keddi Magyarország-fesztivál sajtótájékoztatóján arra, hogy Vidnyánszky Attila visszamondta a Nemzeti bécsi fellépését, Hartmann úgy reagált: „a patetikus formában közölt lemondás bizonyos értelemben a tények elferdítése, figyelmen kívül hagyva a fesztivál fő mondanivalóját”.

Emlékezetes: múlt év szeptemberében, mikor Hartmann visszautasította Vidnyánszky Attila meghívását a Madách Imre Színházi Találkozóra, a Burgtheater Magyarország-fesztiváljának fő mondanivalóját ekként fogalmazta meg:  „Legyenek jelen azok a független társulatok, amelyek úgy érzik, hogy a kormány megkárosította őket, de szerepeljen a budapesti Nemzeti Színház is, amelyet a közelmúlt igazgatóválasztása óta nyilvánvalóan a nemzeti konzervatív tábor tudhat a magáénak.”

A Magyarország-fesztivál programjának négy fellépő társulata közül három – a 2013-as működési támogatás alapján − a legtámogatottabb produkciós színház. Múlt év tavaszán 34 milliós támogatásban részesült a Pintér Béla és Társulata, 26 milliót kapott a Szputnyik, Bodó Viktor társulata, a Horváth Csaba által vezetett Forte Társulat mögött álló Erős Táncért Alapítvány 24 milliót. A Schilling Árpád és Gulyás Márton nevével fémjelzett Krétakör 10 milliót.

A Magyarország-fesztivál programját Jászay Tamás színikritikus és a Burgtheater dramaturgja, Andreas Erdmann állította össze. Mindketten Matthias Hartmann kísérői voltak, amikor múlt év nyarán a Burgtheater igazgatója találkozott Balog Zoltán miniszterrel Budapesten.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.