Negyvenkét évvel ezelőtt a Liszt Ferenc téren tartották az első táncházat, amelynek sikere meghatározta a következő évtizedek magyar kulturális életét. Ma már a táncházmódszer a szellemi kulturális örökség átörökítésének UNESCO által elismert modellje, a népzenészek, néptáncosok pedig eljutottak a mozgalomból a profik közé.
A táncház is elterjedt, nem csak a Kárpát-medencét hálózta be, a nyugati magyarok körében is népszerű, egyfajta identitásmegőrző szerepet is betöltő közösségi találkozóhellyé vált. Szombaton ünnepeljük a táncház napját, amelyet a 40. évfordulón hoztak létre civil kezdeményezésként, s már harmadik éve várja az érdeklődőket a Liszt Ferenc téren, valamint évről évre egyre több vidéki és határon túli helyszínen.
Az első táncházban Sebő Ferenc és Halmos Béla muzsikált, utóbbi, aki ráadásul a táncház napja egyik kezdeményezője volt, az idén már nem lehet közöttünk. A legendás prímás emlékére emléktáblát avattak pénteken.
Ma délelőtt tíz órakor kezdődnek az ingyenes programok a központi helyszínen, a Liszt Ferenc téren, és egészen este nyolc óráig tartanak. Az Ady-szobor előtti színpadon egész nap tánc- és énektanítás lesz, a nemzetiségi kisebbségeket a görögtánc-tanítás képviseli. A kézműves-foglalkozások mellett az Írók Boltjában délelőtt 11 és 12, valamint délután 3 és 5 óra között mesemondással várják a kicsiket és a nagyokat.
Az esemény házigazdái, konferálói is a táncházmozgalomban felnőtt fiatalok lesznek: délelőtt Markó Fruzsina és Szente János, délután Varga Veronika és Komáromi Kristóf lelkesítik majd a táncolni vágyókat. A zárómulatságnak a Fonó ad otthont este 8-tól, itt az Erdélyi Zenészek klubjában muzsikál majd Major Levente, Szász József, Szász Lőrinc, Papp István „Gázsa”, Kelemen László és Pávai István.
A táncház napját a vidékjáró tematikus napok egyik programjaként vidéken és a határon túl is megünneplik, így Nagyvázsonyban, Pellérden, Szentbalázson, Veszprémben, Zalaegerszegen, Szabolcson, Magyarszéken, Pécsett, Kecskeméten, a felvidéki Tornalján és az ausztráliai Adelaide-ban is megünneplik. Táncháznapi táncházakat tartanak többek között Szentendrén, Budapesten az Aranytízben, az FMH-ben, a Hencida és a Mydros táncházban.
A budapesti, vidéki és határon túli programok a Hagyományok Háza honlapján találhatók.