Együttműködésre ítélt házaspárok a zongoránál

A világon eddig hiába próbálkoztak vele, nálunk virágba borul a műfaj: házaspárok ülnek zongorához, méghozzá egy időben és egy helyszínen.

2015. 01. 10. 14:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rövid idő alatt sok millióan látták, mára – kevesebb mint 3 év alatt – 20,7 millió kattintás van az ismert világsláger, a Somebody That I Used To Know paródiavideóján. Mi tette ezt a világslágert feldolgozásaiban is ilyen népszerűvé? Először is, az alábbi videóról van szó:

Egy baráti társaság 5 tagja 8 kézzel nekiesett a nótának, amivel a zeneszeretetről, a zene átadásának vágyáról és a felhőtlen zenés szórakoztatásról tesz tanúságot, a zene ugyanis mindenkor mindenkié, nem csak a kiváltságosoké, olyan világ, ami ismeretségeket, barátságokat teremt, társaságokat, közösségeket tart össze.

No, de elég az emelkedettségből, vissza a földre, két lábbal! Ugyanis nem kell gondolatban Amerikáig, Nagy-Britanniáig, de még  a szomszédos országokba sem elutazni azért, hogy egy ilyen igazi közösségi zenei üzenetet kapjunk: 4 zongoraművész összeállt, hogy nagyzenekari műveket adjon elő nyolckezes „kiszerelésben”. S ha még csak akármilyen (viszonyban lévő) művészek lennének!

– Voltak hasonló próbálkozások, de ilyen nincs a világon, hogy a 8 kéz két házaspáré – mondja az MNO-nak a különleges formációról Várnagy Andrea, akit férjével, Farkas Zsolttal két esztendeje a Házasság Hete arcaiként ismerhettek meg lapunk olvasói. A 2014-ben Kossuth-díjat kapott Hegedűs Endrével és az ő feleségével, Hegedűs Katalinnal különleges „oktettet” hoztak létre. – Lehetnénk akár egymás ellenfelei vagy riválisai is, de abszolút összefogva szervezzük a koncerteket, ráadásul nagyon jó nagyzenekari művekkel.

Mivelhogy nem a YouTube-on, hanem valódi koncerteken mutatják be értékeiket a zongoristák, amiket a jövő vasárnapi Pesti Vigadó-beli koncertjük előtt egy 18 állomásos balatoni turnén is „teszteltek”. Sőt!

– Az első próbálkozás még több mint 10 éve volt a Hegedűs Endréhez köthető Holdfény Esteken. Azóta minden évben volt néhány koncert, amit nagyon vártak az emberek, aminek valóban különleges aurát teremt, hogy két házaspár van a színpadon. A Balatonnál nyáron ritka dolgot láthatott a közönség, amikor „a fiúk”, a 60 éves Endre és a férjem a hátukon hozták be az elektronikus hangszereket, és így kezdődhetett a hangverseny – világított rá Várnagy Andrea, aki nem kétli, hogy szükség van a „mindent bele” bulizásra a tóparti nyárban, de egyértelmű, hogy a bensőségesebb, csendesebb programokra is igény van.

Az idén 150 éves Pesti Vigadóba egy 15-ei nyíregyházi koncert után 18-án, tehát jövő vasárnap este fél 8-kor jut el a – nyugodtan mondhatjuk – intim varázsú produkció. A jubileumi év nyitányán felcsendül Brahms Akadémiai ünnepi nyitánya, Sibelius Karelia-nyitánya, Mendelssohn Hebridák-nyitánya, Chabrier Espagnája, Beethoven közismert Egmondt-nyitánya, Schumann Andante-változatai, Dvořák Három szláv tánca, és Liszt Pesti karneválja is hallható majd, no és lesznek ráadások is, ha a közönség is úgy akarja...

Úgy fogja akarni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.