Egész napos vigadalommal nyit évadot a Kolibri

Most is megrendezi nagy sikerű évadnyitó fesztiválját a Kolibri Színház.

Makrai Sonja
2015. 09. 05. 7:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az évadnyitót a kezdetektől Vitéz László életre keltője, a Kossuth-díjas Kemény Henrik köré szervezték, aki a fesztivál alapítója és a társulat egyik alapító tagja is volt egyben. Nem csupán bábművész volt, hanem ő maga volt a középkori bábmisztérium éltetője.

Ezen a napon a négy éve elhunyt bábos emléktábláját is megkoszorúzzák a színház homlokzatán, de átadják a Kemény Henrik alapította Michel Indali-díjat, amelyet minden évben a műfaj egy-egy kiemelkedő képviselője érdemelhet ki. (Michel Indali, azaz Indali Mihály 1956 után menekült Párizsba, ahol szobrászművészként élt, és zseniális bábjátékosként a rendszerváltozás után a magyar közönség is megismerhette – a szerk.) A Kemény Henrik által művelt vásári játékos hagyomány ezúttal a Ziránó Színház, a kaposvári BábSzínTér és a szombathelyi Mesebolt Bábszínház produkcióiban kel majd életre.

Mindannyiunk pajtikája, Vitéz László kiterjedt rokonságához tartozik a német Casperl, az orosz Petruska vagy az angol Punch. Híres felmenőjét Paprika Jancsinak hívják. Vitéz László nagy mókamester, furfangos és helyén a szíve: a piros sipkás, vidám fickó palacsintasütőjével, „a nagymamucika báli legyezőjével" most is móresre tanítja az ördögöket, a gonosz embereket és magát a halált is. Kemény Henrik meséiben a jó és a rossz élesen különvált, fontos morális útmutatást kapott tőle gyermek és felnőtt egyaránt. A favitéz paravánja előtt állva sokan döbbentek rá, hogy a mesék rólunk szólnak.

Remélhetőleg az időjárás is kedvez a forgatagnak. Több színpadon zajlanak majd az események. A gyerekek ezen a napon a hazai báb- és utcai előadó-művészet kiváló képviselőivel találkozhatnak. A napot a Ciróka Bábszínház A három pillangó című előadása indítja, majd a Hubay Jenő Zeneiskola Ifjúsági Fúvószenekara segít a jó hangulat megteremtésében.

A Majorka Színház A malacon nyert királylány történetét meséli el, míg a házigazda Kolibiri Színház Róbert Gida és barátai kalandjait idézi fel. Vendégszerepel a veszprémi Kabóca Bábszínház, valamint a pécsi Márkus Színház, akik Hős Miklós életét játsszák el. A szlovákiai Árgyélus Színház Écsi Gyöngyi mesemondóval a világ kenyeréről regél, míg a Ziránó Színház Pulcinella szerelmét pletykálja el. Ráadásul nemzetközi fellépő is színesíti a programot: egy új-zélandi vendégelőadó is bemutatkozik.

Az előadások között a Kolibri Harsona Quartett játszik, a színház bejáratánál pedig a hagyományokhoz híven a Vitéz László bábjáték-automata várja a gyerekeket, a fesztiválzáró szakmai beszélgetést Szűcs Katalin Ágnes kritikus vezeti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.