Még nincs szerződés az ’56-os dalról

Új fordulat az ’56-os emlékdal ügyében: ellentmondó nyilatkozatok arról, hogy mennyibe került az alkotás.

Balogh Roland
2016. 08. 23. 18:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre érdekesebb fordulatokat vesz az 1956-os emlékév „tiszteletére” elkészített dal, az Egy szabad országért története, az illetékesek ugyanis nyolc nap után először válaszoltak lapunknak az ügyben. Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója levelében azt közölte, hogy azért nem kaphatjuk meg a dalra vonatkozó szerződést, mert a felek még tárgyalásokat folytatnak, a végleges szerződést még nem írták alá, egyelőre kifizetés sem történt, így lapunk közérdekűadat-igénylésének nem tudnak eleget tenni.

Ez már csak azért is pikáns, mert a világhírű amerikai dalszerző, Desmond Child által jegyzett, amúgy egy saját magától átemelt 2007-es szám „újraértelmezéséről” a Terror Háza Múzeum programigazgatója, Tallai Gábor úgy nyilatkozott a Népszabadságnak: „az egész költségvetés, benne a szerző honoráriuma, a magyar és az angol változat feléneklése, az összes utómunka ötvenmillió forint volt. Aki ismeri a szakmát, elismerően fog csettinteni.”

Nagy kérdés tehát továbbra is, mi került ötvenmillió adóforintba. Zeneipari szakemberek, hangmérnökök segítségével ugyanis korábban kikalkuláltuk: a legdurvább esetben is legfeljebb tízmillióba kerülhet egy ilyen felvétel. Az énekesek, az ötvenhat tagú kórus, illetve saját bevallása szerint maga Desmond Child sem kért honoráriumot. Így a kiadásoknak elvileg csak a felvételekre, a technikai munkákra kell korlátozódniuk, ami kizárt, hogy annyi legyen, ebből az összegből nagyjából huszonöt zenekar tudna tíz-tíz számos nagylemezt felvenni profi körülmények között.

Az pedig további kérdéseket vet fel, hogy ha nincs aláírt szerződés, akkor hogyan lehet nyilatkozni arról, hogy mekkora költségek vannak. Ahogy az is érdekes, hogy bő egy hónappal a felvételek után miért nem készült még hivatalos irat az egyébként hangsúlyosan kezelt munkáról, amelyre Childot állítólag még áprilisi washingtoni látogatásán kérte fel Orbán Viktor. Erről később úgy nyilatkoztak: „a miniszterelnök nem rendelt dalt [ ], hanem felvetette, vállalná-e a megírását” Desmond Child.

Ami a szerződést illeti, Schmidt Mária levelét azzal zárta, adatigénylésének elutasítása miatt lapunk harminc napon belül keresettel élhet a Pesti Központi Kerületi Bíróságnál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.