A rabosítástól a büdös tornacipőig

Emléktáblát avattak Tommy Ramone (Erdélyi Tamás) tiszteletére. Ő volt a legendás Ramones zenekar dobosa.

fib
2016. 09. 30. 20:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Negyven éve jelent meg a New York-i Ramones első, Ramones című albuma. A zene legalább olyan szimpla volt, mint a címválasztás, a lemez mégis örökre megváltoztatta a könnyűzene történetét. Az együttes hangzását a pofonegyszerű, vad és abban az időben szokatlanul gyors dobolás határozta meg. A dobok mögött Tommy Ramone ült, aki Erdélyi Tamás néven született Budapesten.

„Nagy öröm számunkra, hogy egy ilyen nagy zenész itt született a Belvárosban, és itt lakott, a Toldi Mozi fölött – fogalmazott pénteken Szentgyörgyvölgyi Péter, az V. kerület polgármestere. – Két dolog miatt fontos ez az év számunkra: idén ünnepeljük az 1956-os forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulóját, a Ramones pedig épp negyven éve debütált első albumával.”

A polgármester elmondta, Erdélyi Tamás családjával 1956-ban hagyta el Magyarországot, és New Yorkba költözött, ahol megalakult a Ramones. A 2014 júliusában, hatvanöt évesen elhunyt Tommy Ramone az első és máig az egyetlen magyar zenész, aki bekerült a Rock and Roll Hírességeinek Csarnokába – hangsúlyozta Szentgyörgyvölgyi. Hozzátette, az emléktábla remek példa a politika és a civil élet összefogására. Pálinkás Szűcs Róbert újságíró annak idején még filctollal írta fel a ház falára, hogy „itt született Erdélyi Tamás”, később azonban már az önkormányzat és Nyitrai Zsolt fideszes parlamenti képviselő is az ügy mellé állt, így jöhetett létre az emléktábla.

Arról persze nem esett szó, hogy Pálinkást két éve, 2014 decemberében filctollas akciójáért rabosították. Az újságíró éppen egy kormányellenes tüntetés idején szeretett volna a maga módján megemlékezni a zenészlegendáról; a környék tele volt rendőrökkel, akik nem lehettek nagy rajongói a Ramonesnak, mert eljárást indítottak az újságíró ellen. Az ügyészség azonban bűncselekmény hiányában megszüntette a nyomozást, a filctollal írt emlékszöveget pedig lemosták.

Két év kellett hozzá, de végül elkészült a hivatalos emléktábla is, méghozzá különleges, 3D-s nyomtatóval, látszóbetonból. Az eseményre Ramones-pólóban érkező Szentgyörgyvölgyi lapunknak elmondta: egy alternatív zenész számára nem akartak márványtáblát állítani, ezért esett a választásuk a vadonatúj technológiára, amely méltóképp állít emléket Tommy Ramone-nak.

Pálinkás Szűcs Róbert az avatáson Monte A. Melnick, a Ramones turnémenedzsere és Erdélyi Tamás jó barátja az eseményre írt levelét idézte. Melnick, aki később könyvet is írt a zenekarról, hangsúlyozta, Erdélyi meghaladta a korát azzal, hogy megalapította és részese volt a Ramonesnak. Nagy tehetség volt, először gitáron, majd dobon, később pedig mandolinon, bendzsón, hegedűn és sok más hangszeren játszott. Zenei tudása a punktól az indie bluegrassig ívelt. Tommy az utolsó eredeti tagja volt a Ramonesnak, egy „igazi látnok”.

„A fene gondolta volna 1977-ben, hogy 2016-ban itt fogunk állni egy emléktábla-avatón” – idézte fel a punk hőskorát Nagy Feró. Az énekes kifejtette, a punk „egyesek szerint pocsék és vacak, menthetetlen, jövő nélküli, lázadó, büdös, tornacipős, polgárpukkasztó, ám a punk mára messze túlnőtt önmagán. Hatalmas divatcégek csinálnak szakadt farmert, koszos gatyát, előregyártott büdös, koszos tornacipőt, viseltes, szegecses cuccokat. Ma már egy perc alatt bárki punk lehet, több százezer forintért.” Feró elmondta, Magyarországon a Beatrice ismertette meg az emberekkel a Ramones zenéjét, igaz kicsit magyarra fordítva. „Nálunk, a munkásosztálynak megfelelően, bézbólütő helyett lapátnyéllel vagy egy jó kerítésléccel ütötték a gyereket” – utalt a Ramones Beat on the Brat című dalára, amelyet a Beatrice gyakran eljátszott a koncertjein.

Erdélyi 1974-ben szállt be a Ramonesba. Eleinte producerként, de miután senki sem találta a megfelelő tempót a dobok mögött, magára vállalta a feladatot. A zenekar tagjai mindannyian felvették a Ramone vezetéknevet, így Dee Dee, Joey és Johnny mellett Erdélyi Tamásból Tommy Ramone lett. Négy évig játszott a bandában, a kultikus első három albumon az ő játéka hallható. Erdélyi írta – Dee Dee-vel közösen – az együttes talán legismertebb dalát, a Blitzkrieg Bopot, illetve egy másik slágert, az I Wanna Be Your Boyfriendet.

„A zenénk válasz volt a korai hetvenes évekre, amikor a művészieskedő muzsikusok hatalmas egóval tolták a vokális harmóniákat és hosszú gitárszólókat” – mondta el a Rolling Stone magazinnak adott interjúban Erdélyi. Hozzátette: „Ezek szarok voltak, mi rock and rollt játszottunk.”

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.