Így gyászol egy rocksztár

Tinédzser fia elvesztése után élete legfájdalmasabb hangvételű The Bad Seeds-lemezét adta ki Nick Cave.

Balogh Roland
2016. 09. 14. 10:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenhatodik, ám minden bizonnyal élete legfájdalmasabb hangvételű lemezének kiadásán van túl Nick Cave. A The Bad Seeds zenekarával jegyzett friss korongot ugyanis tavaly júliusban 15 évesen elhunyt egyik ikerfiának, Arthurnak dedikálta. A nyolcszámos Skeleton Tree (Csontvázfa) pedig valóban mestermű, s ugyan közismert, Cave zenéje nem habkönnyű poprock, de ennek az albumnak a meghallgatásakor napok kellenek, mire leülepszik valami a világhíres apa fájdalmából.

Semmi értelme ugyanis klasszikus rockalbumként tekinteni az anyagra, a megszokott keserédes dallamok mögött ugyanis nemegyszer hallani a segélykiáltást, amelyet a tragédia után énekelt ki magából az ausztrál származású veterán. A belső vívódás végighömpölyög a dalokon, hozzátenni nemigen lehet, csak újra és újra meghallgatni, csendben mélázni a bőrön végigfutó keserű ütemeken.

Vajon milyen szuperplánból nézve az egyik legismertebb rockikon? Noha nem igazán szokott, mégis lapunknak mesélt erről egy korábbi interjúban Cave középiskolás jó barátja. Mick Harvey negyven évig volt hű zenésztársa Cave-nek, egyúttal 1983-ban alapítója a The Bad Seeds zenekaruknak, ahonnan végül hét éve távozott. A vele készített beszélgetést ITT olvashatja.

A szeptember 8-i premierrel egy időben két-, illetve háromdimenziós, One More Time With Feeling (Még egyszer érzéssel) című, fekete-fehér technikával készített koncertfilmet is bemutattak a nagyközönségnek. Az alkotás rendezője, Andrew Dominik a Velencei Filmfesztiválon arról beszélt, az új lemez megszületését végigkísérő és azt dokumentáló moziban, tudatosan kerülte, hogy Cave-et fia haláláról faggassa. Amint az amerikai NME zenemagazinnak elmondta: a zenész viszolygott attól, hogy a témáról mindenféle jöttment újságírókkal beszéljen. A filmet pedig önfenntartó előrelátásból választotta, hogy így adja ki magából a fájdalmát egy olyan embernek, akit ismer.

– Megváltozol. Ez történik, ha ilyen katasztrófa következik be az életedben. Az eddig ismert személyből teljesen ismeretlenné válsz – beszélt gyászáról az 58 éves zenész, aki szerint noha a tükörben ugyanaz marad az ember, mint volt, legbelül érzi, ez nem a régi önmaga. Fájdalmát pedig ehhez hasonló sorokkal írja le: „Leesel az égből, és széttörve zuhansz a mezőre, amely közel fekszik az Adur folyóhoz.”

A zenész fia, Arthur tavaly júliusban a barátaival épp a megénekelt, a kelet-sussexi Brighton mellett folyóba zuhant egy tengerpartot csipkéző, mintegy húsz méter magas sziklafalról. A rendőrségi vizsgálatok szerint a fiatal füves cigaretta mellett LSD-t is fogyasztott, ez okozta a tragédiát. A brit pletykalap, a Daily Mail arról számolt be, hogy a fiú teljesen megzavarodott a szerektől, utoljára még azt kérdezte egyik barátjától: „Merre vagyok? Merre vagyok?”

A tinédzsert a közeli kórházba szállították, ám életét nem tudták megmenteni, az eséstől többek között koponyatörést szenvedett. Az eset után Nick Cave és felesége, az ikrek – Arthur mellett másik fiuk, Earl – édesanyja, Susie Bick közleményben kérték a sajtót, hagyja meg nekik a gyászukat. Mint írták akkor, Arthur egy csodálatos és szeretni való gyerek volt.

(Aki ezek után belehallgatna, itt van a teljes lemez. Ahhoz azonban, hogy ne csak 30 másodperceket kapjon az ember a dalokból, regisztrálnia kell a Deezerre. Ingyen van, s már csak ezért a korongért is megéri – a szerk.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.