„Sajnálattal jelentjük be William Trevor, Írország egyik legnagyobb írója halálát” – közölte hétfőn a Twitteren a Penguin Ireland kiadó.
A legjelentősebb brit irodalmi díjjal, a Whitbread (ma Costa) könyvdíjjal kitüntetett író nyolcvannyolc éves volt. 1928-ban született Írország Cork megyéjében. A dublini Szent Kolumba Főiskolán és a neves Szentháromság Főiskolán tanult történelmet. Eleinte szobrászként dolgozott, és csak mellékállásban foglalkozott a tanítással. Miután 1952-ben megházasodott, Nagy-Britanniába költözött, ahol egy reklámügynökségnél helyezkedett el szövegíróként.
Ekkor kezdett komolyabban írással foglalkozni, első regénye, az A Standard of Behaviour 1958-ban jelent meg, de kevés példányszámban kelt el, és a kritikusoknál is csak mérsékelt sikert aratott. Nem is szerette ezt a könyvét, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy később nem engedte újra kiadni. Első sikerét a The Old Boys jelentette 1964-ben. A regényével elnyerte a Hawthornden-díjat.
Magyarországon leginkább a Szerelmi ügyosztály és a Balvégzet bolondjai című könyveivel lett ismert.
Az MTI beszámolója szerint az ír köztelevízió, az RTE a modern novellaírás mestereként méltatta Trevort, idézve Michael D. Higgins elnököt, aki „világhírű, óriási teljesítményeket elérő, eleganciával és kellemmel megáldott írónak” nevezte. „Mindig ír írónak nevezem magam. Azon kevés ír írók egyike vagyok, akik szeretik ezt a frázist” – idézi az RTE Trevor egyik korábbi nyilatkozatát. A The New Yorker című lap a legnagyobbak közé sorolta, utalva arra, hogy több mint ötven története jelent meg az újságban.
Trevor háromszor került fel a Booker-díj szűkített listájára, és többször felmerült a neve az irodalmi Nobel-díjjal kapcsolatban is.
Legnagyobb példaképének többször is Patricia Highsmith amerikai krimiírót nevezte. Williams Trevor több mint tizenöt regényt és száz novellát írt.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!