Kodály Zoltán szobra is útban volt

A világhírű zenetudósról készült műalkotásnak a kormány költözése miatt kellett mennie a budai Várból.

Szilágyi Richárd
2016. 12. 15. 11:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kedd reggel egy nagyobb teherautó próbált befarolni az I. kerületi Európa ligetbe. A budai Várba vezető Bécsi kapu melletti parkban a munkásokon kívül csak pár kutyát sétáltató helybéli és néhány hivatalnok lézengett. Utóbbiak láthatóan nem akarták nagydobra verni jövetelük célját. Erre minden okuk meg is volt, hiszen a kamion platóján Kodály Zoltán, a háromszoros Kossuth-díjas zeneszerző, zenetudós és zeneoktató egyik legismertebb szobra feküdt. A titkolózás persze rögtön érthetővé válik, ha tudjuk, honnan is érkezett ide a Kodály-szobor.

Varga Imre bronzból és gránitból készült alkotása ugyanis 2003 óta a budai Vár egyik kiemelt pontján, az úgynevezett Püspökkertben állt. Ez pedig annak a területnek a része, amely a Miniszterelnökség új helyszínének kiszemelt karmelita kolostor mellett található. Az Orbán-kormány Várba költözésének előkészületei során a szobrot elbontották.

Azonban egészen keddig semmi nem utalt arra, hogy a felújítások után Kodály Zoltán szobra ne kerülhetne vissza korábbi helyére. (A Püspökkert területén modern irodaház épült, de a korábbi kormányzati ígéretek szerint a kolostor és a kert egy része a látogatók számára is nyitott lesz, így lett volna méltó helye a szobornak.) A jelek szerint azonban fontosabb volt a karmelita kolostor melletti terület teljes „elfoglalása” és a több száz fős miniszterelnökségi apparátus elhelyezése. Ezt azonban nem verte nagydobra a kormány, így a műalkotás „fű alatt”, a legteljesebb csendben került a Váron kívül fekvő Európa ligetbe. Oda, ahonnan 2003-ban egyszer már kimenekítették.

Az alkotást ugyanis eredetileg 1982-ben itt állították fel, de az eldugott, turisták által nem látogatott parkban lassú pusztulásnak indult. Graffitisek csúfították el, és a környékét is benőtte a gaz. Természetesen megkerestük a Miniszterelnökséget azt tudakolva, hogy kit zavart az egykori Püspökkertben álló Kodály-szobor.

Arra is kíváncsiak voltunk, ha már nem találtak méltó helyet az új kormányzati épületegyüttes környezetében az alkotásnak, akkor miért kellett titokban megszabadulni a szobortól. Szűkszavú válaszukban azonban mindössze annyit közöltek, hogy a

„Miniszterelnökség a Budavári Önkormányzat kérésére adta át a Kodály Zoltánt ábrázoló alkotást, hogy a szobor az eredeti helyére kerülhessen vissza”.

Ezzel szemben az I. kerületi önkormányzat egyik korábbi közleményében azt találtuk, hogy a

„ munkálatok miatt a Miniszterelnökséget vezető miniszter azzal a kéréssel fordult az önkormányzathoz, hogy segítse a szobor méltó helyét megtalálni a kerületben”.

Vagyis az önkormányzat közleménye szerint Lázár János kezdeményezte, hogy a Kodály-szobor ne kerülhessen vissza a Várba, míg a Miniszterelnökség azt állítja, a Budavári Önkormányzat kérésére adták át a szobrot. Kérdés ezek után, hogy valójában kinek a kérésére távolították el az alkotást. Az önkormányzat tegnap egyébként arról tájékoztatta lapunkat, hogy pénteken ünnepi műsor során avatják újra Kodály Zoltán szobrát.

Nem a Kodály-szobor ügye az első kultúrpolitikai botrány, amely a kormány Várba költözése kapcsán robbant ki az elmúlt hónapokban. Korábban a karmelita kolostor átépítése során vált egyértelművé, hogy úgy egészítik ki egy 100 négyzetméteres, Dunára néző erkéllyel a műemlék épületet, hogy arról nem tudott a világörökségi helyszíneket (köztük a budai Várat és a dunai látképet) nyilvántartó UNESCO világörökségi központja.

Az ENSZ-szervezet a botrány kirobbanásakor közölte, csak állagmegóvásra adott engedélyt, és felvetette azt is, hogy bizottságnak kéne kivizsgálnia, szabályosan építették-e meg az Orbán Viktor dolgozószobájához csatlakozó erkélyt. Lázár János szerint azonban a kormány a bővítéssel nem sértett műemlékvédelmi érdekeket.

Bronzba öntve

Kodály Zoltánnak számos köztéri szobra található országszerte. A legismertebbek minden bizonnyal Varga Imre alkotásai. A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas szobrászművész a Püspökkertből most elszállított munkája mellett Pécs és Dunaújváros számára is szoborba formálta Kodályt. Előbbit 1976-ban adták át, és az alkotó kérésére került mai helyszínére, a Szent István térre, háttal a székesegyháznak, arccal a hajdan ott álló játszótér, vagyis a gyermekek felé. A dunaújvárosi bronzszobor Kodályt Bartók Béla társaságában ábrázolja. A mű 1980-ban készült el, és áll az eredeti helyén azóta is. A zenetudósról készített harmadik alkotását 1982-ben adták át a Vár tövében álló Európa parkban. A két álló pozíció után Varga Imre ezúttal ülő helyzetben jelenítette meg Kodályt. Hasonló testhelyzetben ábrázolta a népzenekutatót Kirchmayer Károly szobrászművész, akinek az alkotása Nyírbátorban látható 1983 óta. Több mellszobor is készült Kodályról, köztük Borbás Tibor alkotása, amely eredetileg 1972-ben került Balatonfüredre, a másodpéldányt pedig 1983-ban adták át Dunapatajon. Az idén májusban adták át a zeneszerző szülővárosában, Kecskeméten Szervátiusz Tibor Tiszta forrásból című kompozícióját, amely Kodálynak és Bartóknak közösen állít emléket.

###HIRDETES2###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.