Kertes házak gyakori vendége a keleti sün. Jó, ha tudjuk, hogy ezek az éjszakai életmódot folytató, kedves kis állatok védettek, eszmei értékük 25 ezer forint. Ahhoz, hogy megóvjuk őket, a kerti teendőink kapcsán érdemes körültekintően eljárni!
Óvatosan a kupacok eltakarításával!
Lombhullás idején ne tétlenkedjünk, de ne is akarjunk eltüntetni minden gally- vagy levélkupacot, mert ezek menedékül szolgálhatnak a kertünkben élő védett állatoknak, mint ahogyan a sünöknek is. Ha mégis szükség lenne rá, vasvilla helyett inkább kézzel vagy egy erősebb bottal nyúljunk ezekhez a rakásokhoz!
Ne égessünk!
Bár bevett gyakorlat a kerti hulladék elégetése, mégse tegyük! A sünök védekezési mechanizmusa kimerül az összegömbölyödésben, így a búvóhelyükként szolgáló kupacokból, rakásokból sem tudnak kimenekülni.
Természetes búvóhelyek
Kevesebb munkával több hasznot hajtunk, ha a gyepről letakarított avart sűrű bokrok alá kotorjuk vagy felhalmozzuk egy félreeső zugban, és ágakat teszünk rá nehezéknek a szél ellen. A levélpaplan alatt szívesen hajtja téli álomra a sün.
A teljes cikk IDE kattintva olvasható el.
Téli teendők a kertben
Az elnyúló lombhullás és avargyűjtés után ha már semmi, de semmi teendőnk nem akad odakint, akkor eljött az idő, hogy elkezdjünk a következő tavaszra készülődni.
A megelőzés az egyik titka annak, hogy később ne legyen szükségünk ártalmas, vegyszeres beavatkozásokra. A legfontosabb, hogy ültessük a növényeket olyan helyre, ahol minden ideális számukra. Keressük meg minden növénynek a legmegfelelőbb napozású helyet, lássuk el megfelelő tápanyaggal, nedvességgel őket. Később úgy hálálják meg gondoskodásunkat, hogy ellenállóbbak lesznek a betegségekkel és a kártékony kórokozókkal szemben.
A kórokozók távol tartásában az is segíthet, ha testőrként óvó védőnövényt ültetünk köréjük, amelyek távol tartják a hívatlan vendégeket. A zamatos eper végébe például jól jöhet a fokhagyma, ami megvédi azt a szürkepenésztől. A paradicsomegészségéről pedig a mellé ültetett zeller, spenót és bazsalikom gondoskodhat. A gyümölcsfák köré mehet a menta vagy a levendula, amelyeknek az erős illata elűzi a hangyákat. A bársonyvirágot pedig olyan helyekre tegyünk, ahol a fonalférgeket szeretnénk távol tartani.
A kör alakba ültetés nagyon jó arra, hogy a különböző növényeket megfelelő párosításban egymás köré vessük, hogy azok egymást kölcsönösen segítve fejlődjenek, növekedjenek. Ideális például, ha a legbelső körbe sárgarépa, retek és karalábé kerül. Az ezt követő körbe, vagyis ezek köré ültessünk egy sorba hagymaféléket, a legkülső körbe pedig salátákat. A sorok közötti távolság kb. 50 cm legyen.
A cikk IDE kattintva folytatódik.