A női 57 kg-ban tavaly Eb-t nyert Karakas Hedvig júniusban a budapesti világbajnokságon a nyolcaddöntőben búcsúzott, és ez azzal járt, hogy a világranglista alapján az olimpián nem került be a nyolc kiemelt közé, ő a kilencedik a rangsorban a kategóriája 25 fős mezőnyében. Az A csoportban azzal a lengyel Julia Kowalczykkal kezd, aki éppen Tokióban érte el legjobb eredményét, harmadik lett a 2019-es világbajnokságon. Karakas számára a második akadály a nyolcaddöntőben régi nagy ellenfele, a hatszoros Európa-bajnok portugál Telma Monteiro lehet, akit a tavalyi Eb-döntőben legyőzött, ő a 8. a világranglistán. A Honvéd versenyzőjének a nyolc között a papírforma alapján a világranglista-vezető kanadai Jessica Klimkaittal kellene összecsapnia.
A nyolcba jutáshoz Csernoviczki Évának (48 kg), Pupp Rékának (52 kg) és Özbas Szofinak (63 kg) hatalmas bravúr kell. A 2012-es londoni olimpián bronzérmes Csernoviczki első ellenfele az indiai Shushla Likmabam, akinek legjobb eredménye egy második hely a Nemzetközösségi Játékokon. Utána viszont a 2017-ben Budapesten világbajnok, kétszeres vb-2., az olimpián harmadik kiemelt japán Tonakival Funával küzdhet meg. Tonaki eddig mindhárom találkozáskor legyőzte dzsúdósunkat – ez nem éppen jó előjel.
Az idei Eb-n harmadik helyzett Pupp Réka súlycsoportja egyik legjobbját kapta első ellenfélnek a címvédő, világ- és Európa-bajnok koszovói Majlinda Kelmendi személyében, aki a negyedik kiemelt. Özbas Szofinak is nehéz rivális jutott már a 16 közé jutásért, a hatodik helyen kiemelt, Európa-bajnok és vb-3. német Martyna Trajdos.
A harminc esztendős Kelmendi kapcsán a a Judoinfo.hu megjegyzi, hogy sok problémával küzdött az elmúlt időszakban. A koronavírus-járvány miatt több mint egy teljes szezont kihagyott. Ebben az évben nyert egy World Masters- és egy Grand Slam-bronzérmet, de legutóbb februárban lépett tatamira, nem tudni, sérüléseiből mennyire tudott felépülni.
Legnagyobb reménységünk, a vb-ezüstérmes, az idei budapesti vb-n harmadikként zárt Tóth Krisztián a férfi 90 kg-ban a harmadik kiemelt – ő az egyetlen kiemeltünk –, s a kategória 33 indulója között a D csoport táblájának tetejére került. Első ellenfele a 16 közé jutásért a menekültek csapatát képviselő Popole Misenga lesz, aki Kongóban született és a 2015-ös vb után menedékjogot kért Brazíliában. A riói játékokon is a menekültek csapatával vett részt, s egy mérkőzést nyert. Versenyzőnknek remélhetőleg csak bemelegítés lesz, utána azonban szinte borítékolhatóan a japán Mukai Soicsiro vár majd, aki az „erősorrendben” csak a tizedik, ám a 2019-es tokiói vb-n ezüstérmes volt. Ha azt nézzük, hogy Tóth kiket foghatott volna ki a második meccsére, akkor egyértelműen a legnehezebb ellenfelet kapja.