A XXXII. nyári olimpiai játékokat minden sportoló számára meghatározza majd a pandémia, az óvintézkedések végigkísérik a versenyzők tokiói tartózkodását. A magyar küldöttség tagjai közül talán a sportlövők számára lehet a legnyomasztóbb a Covid árnyéka, hiszen a sportág áprilisban a koronavírus miatt vesztette el a közelmúlt klasszisát, a 2004-es olimpiai aranyérmest, Igaly Diánát. Athénban a női skeet versenyszámban ünnepelhetett bajnoki címet Igaly, azóta viszont nem hoztunk érmet a sportágban olimpiáról, a legjobb eredmény Sidi Péter öt éve, Rio de Janeiróban elért ötödik helye.
Túl a drámán, jöhet az olimpia Péni István számára
Hivatalosan a pénteki megnyitóval veszi kezdetét a tokiói nyári olimpia, bár néhány versenyszámban már szerdán elkezdődött a vetélkedés. Magyarország sok sportágban bízhat joggal az éremszerzésben, ezek közé tartozik a sportlövészet is, amelynek itthoni képviselői szívesen lemondtak volna az elmúlt fél év sajtófigyelmének döntő többségéről.

Sidinek a tokiói lehetett volna a hatodik olimpiája, az eredményei alapján helye is lett volna a csapatban, azonban őt a Magyar Sportlövőszövetség (MSSZ) júniusban két évre eltiltotta a versenyzéstől, amiért a márciusi indiai világkupaversenyen negyvenöt percen keresztül jogtalanul tartózkodott versenytársa, Péni István szobájában.
Az esetre azután derült fény, hogy Péni pozitív doppingmintát szolgáltatott Indiában. A Nemzetközi Sportlövőszövetség (ISSF) a vizsgálat során megállapította, hogy a magyar versenyző vétlen, szabotázs áldozata lett. A körülmények alapján pedig annak végrehajtásában a fő gyanúsított Sidi, de erre sem a nemzetközi, sem a hazai szövetség vizsgálata nem talált bizonyítékot, az MSSZ az eltiltást kizárólag a jogtalan behatolás miatt szabta ki a sportolóra.

Sidi tehát nem indul Tokióban, Péni viszont már a májusi, eszéki Európa-bajnokságon is ott lehetett. Sőt légpuskában, karrierje során másodszor Eb-aranyérmet is nyert, azaz úgy tűnik, hogy a viszontagságos hónapok a formáját nem viselték meg. Ez biztató jel Tokióra nézve, olyannyira, hogy az AP egészen parádés olimpiát, három versenyszámból három érmet vár a világranglistán éllovas magyar sportlövőtől. Ha az amerikai hírügynökség jóslata beteljesedik, a kisöbű sportpuska összetett versenyszáma és a Tokióban bemutatkozó légpuska-vegyespáros után – a tizenkilenc éves Mészáros Eszterrel együtt – arany-, míg a légpuskások egyéni versenyét követően bronzérmet akaszthat – a tokiói protokollnak megfelelően – a saját nyakába.
Huszonnégy évesen Péni lesz a tokiói magyar sportlövő-különítmény korelnöke, egyben a négyfős csapat egyetlen tagja, aki nem olimpiai újonc: Rio de Janeiróból egy 12. és egy 13. hellyel tért haza. Péni mellett a puskások két egyéni versenyszámában elindul az ifjúsági olimpiai aranyérmes Pekler Zalán is, aki Eszéken a kabátja merevsége miatt maradt le az összetett versenyszám Eb-döntőjéről. Remélhetőleg Tokióban a felszereléssel már minden rendben lesz, és akkor a huszonegy éves Pekler is szerezhet kellemes meglepetést.

Fotó: Jonathon Nackstrand/MTI/EPA/OIS/IOC
Mészáros Eszteré lesz az első versenyszám az olimpián, amelyben bajnokot avatnak: a női légpuska selejtezőjét július 24-én szombaton, magyar idő szerint 1.30-kor rendezik, míg 3.45-kor már kezdődik a finálé. Mészáros szintén szerzett Eb-aranyérmet Eszéken, igaz, a juniorok között, tőle egyéni számban az idei olimpián még bravúr lenne az olimpiai döntő. A nemek egyenlőségének jegyében bevezetett vegyes páros versenyszámban viszont, szintén Eszéken, világkupaversenyt nyert Pénivel június végén, a siker pedig nemcsak Mészáros önbizalmának tett jót, hanem kilátásba helyezte azt is, hogy a versenyszám első olimpiai érmei közül Magyarországnak is jusson.
A sportlövő csapat negyedik tagja, Major Veronika az egyetlen, aki nem puskával, hanem pisztollyal lőhet az olimpiai céltáblákra. A huszonnégy éves sportoló futócéllövésben is kiváló, az viszont nem szerepel az olimpián. Sportpisztolyban a 2019-es évben ő volt a világ legjobbja: három világkupaversenyből háromszor zárt dobogón, kétszer nyert is. Ő azok közé tartozhat, akiknek nem tett jót az olimpia kényszerű elhalasztása, a hosszú versenymentes időszak után az idei Európa-bajnokságon nem mutatott csúcsformát, bár a sportpisztolycsapattal azért szerzett egy bronzérmet.
A magyar sportlövőcsapat programja
Július 24. női légpuska (Mészáros Eszter)
Július 25. női légpisztoly (Major Veronika); férfi légpuska (Pekler Zalán, Péni István)
Július 27. légpuska-vegyescsapat (Mészáros Eszter, Péni István)
Július 29–30. női sportpisztoly (Major Veronika)
Július 31. női kisöbű sportpuska összetett (Mészáros Eszter)
Augusztus 2. férfi kisöbű sportpuska összetett (Pekler Zalán, Péni István)
...
A tokiói olimpia legfontosabb eseményeiről ITT olvashat.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en