Ahhoz, hogy a szőlő igazán szép fürtöket teremjen, elengedhetetlen a szőlő metszése. A nagyobb ültetvényekkel rendelkező gazdák már hetekkel ezelőtt elkezdték metszeni a szőlőt a villányi borvidéken, sőt vannak, akik már a szüret után, a hideg beálltakor nekiláttak a munkának.
A szőlő most még mélynyugalmi állapotban van, a vesszőkben a nedvkeringés nem indult be, ugyanakkor a nagyobb területen gazdálkodó szőlősgazdák jól tudják, hogy a vegetáció beindulásáig valamennyi tőke metszésével végezniük kell.
Az új telepítésű szőlőknél lehetne géppel is metszeni, de erre még alig akad példa, ráadásul ez nem helyettesíti, inkább csak előkészíti, megkönnyíti a kézi metszést.
Metszik a szőlőt (A kép 2020. februárjában készült a Pallagi Kertészeti Kísérleti Telepen)
Fotó: MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor
– A jó kondícióban lévő tőkék fajtától függetlenül jól bírják az alacsony hőmérsékletet, akár mínusz 10-11 fokig is. Nagy fagyokra évek óta nem volt példa. Esőmentes, tartós hideg időjárásban bizakodnak a gazdák, hiszen ilyen időben kevésbé tudnak áttelelni a károkozók, és így a primőr fertőzésekkel talán nem kell számolni – mondta Nagy Gergely, a villányi borvidék hegyközségi tanácsának titkára.
Az idei télre egyébként a szokottnál hidegebbet és havasabb időjárást jósolnak a szakemberek, egyes előrejelzések szerint február elején akár mínusz húsz fok is lehet.
Ahol szerkezetátalakítás zajlik – vagyis ahol az idősebb tőkék helyére újakat telepítenek – ott már a talajmunkákat elvégezték, illetve a tél elején, de még most sincs késő a talajmunkák megkezdéséhez és tápanyagpótláshoz. A gazdák a metszés után a támrendszert teszik rendbe, idősebb ültetvényeken az oszlopcsere és a dróthúzás lesz majd aktuális ebben az időszakban.
A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.