Bontás vagy építés? Radetzky, mars!

Az ügy bonyolult, idő kell a szálak felfejtéséhez.

Pethő Tibor
2016. 06. 05. 8:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem! Szó sincs bontásról, kérem! Mit nem gondolnak maguk! A XXI. századi igényeknek megfelelően, a múlt értékeinek megőrzésével átépítünk egy régi kaszárnyát. Az épület külsejét sok helyen meghagyjuk. Egyebet nem. Ezt nevezik fasszádizmusnak? Na és?! Az emberek szeretik a külső csillogást. Ha netán mégsem, akkor majd felháborodnak, tüntetnek. Aztán megunják.

Feltehetően ez a sokszor bevált politikai recept sarkallta az építési engedély kiadóit, amikor meghozták intézkedésüket az egykori Radetzky laktanya elpusztításáról. Igazuk lett: a felháborodás mára valósággá vált. Elég végigolvasni az elmúlt napok nyomtatott és online tudósításait – köztük R. Kiss Kornéliának és Gazda Istvánnak a Magyar Nemzetben megjelent cikkét. Az írások bőségesen megemlékeznek az 1840-es években emelt élelmiszerraktár és az 1897-ben hozzáragasztott eklektikus stílusú épület múltjáról, dicső és kevésbé dicső történelmi szerepéről. Hiszen a Radetzky laktanyában ütött tanyát előbb a Gestapo, majd a nyilas Halálfejes Légió, utóbb pedig az ÁVO vette birtokába. (Kedves kollégám a kéziratot olvasva megemlíti: a nyolcvanas évek végéig pedig a kerületi pártbizottság központjaként működött.) Szégyenfoltok? Igen. Mindez azonban nem véletlenül törlődött ki szinte egészen a nemzeti emlékezetből: az 1956. október 23-án kitört forradalom fontos állomáshelye volt a Bem-szobor; a korabeli fotókon rendre feltűnik a mögötte álló laktanya, ablakában az összegyűlteket figyelő, más felvételeken pedig jól kivehetően tisztelgő katonákkal. Aztán a rendszerváltozás hajnalán az 1990-ben győztes, Antall József vezette párt, az MDF költözött ide.

Hogy a markológépek, a bontócsákányos falbontó férfiak marcona serege megindulhatott, azt meglepő módon nem az intézményes műemlékvédelmet elimináló jelenlegi politikának tulajdoníthatjuk; a történet korábbi. A mára jobblétre segített egykori Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) ugyanis még Mezős Tamás 2010-ben véget érő elnöksége idején hozta meg a mai helyzetet előidéző két, egymással ellentétes, furcsa határozatát. Előbb ideiglenes védettség alá helyezték a kaszárnyát, aztán pedig rábólintottak az elbontással szinte megegyező átépítésébe. Kapkodtak talán? Nem tudta a bal kéz, mit csinál a jobb? Ugyan! Hiszen ugyanaz írta alá mindkettőt. Vagy csupán arról lenne szó, hogy az átépítés szépségflastroma mögé rejtették el a pusztító szándékot?

Nem tudjuk. A kor, a gazdasági recesszió mindenesetre nem kedvezett a terveknek. A történetet bonyolítja, hogy 2011-ben – akkor már Tamási Judit töltötte be az elnöki posztot – a KÖH, építési engedély ide vagy oda, országos jelentőségű műemlékké nyilvánította a Radetzky laktanyát, s ahogy az utódszervezet, a Forster-központ nyilvántartási csoportjánál tájékoztattak, a védelem ma is hatályos, s az egész épületegyüttesre vonatkozik. Megint csak joggal merülhet fel bennünk a kérdés: felülírja-e a műemlékké nyilvánítás a korábbi építési engedélyt? (A vélemények tudomásom szerint megoszlanak erről.) S az is: elévült-e mára az építési engedély? Korábban két év volt, ma három év a hatálya a kiadott jóváhagyásnak. Érvényes-e tehát az a bizonyos régi nihil obstat, a jelzés, hogy semmi akadálya? Elviekben nem, de a cég azt állítja, hogy 2012 óta folynak a munkálatok, csak kevésbé látványosan. Tehát mégiscsak: igen. Végül: jóhiszemű volt-e a tulajdonos? Tulajdonképpen mindegy is; ki ne lenne jóhiszemű, ha egy döntés az érdekeit szolgálja?

Ki fogjuk vizsgálni! – szólt a döntés fentről. A kérdés tisztázásáig az illetékesek tisztelettel kérik a mohón szimatoló sajtó türelmét. Az ügy bonyolult, idő kell a szálak felfejtéséhez. Hogy addig netán tovább bontják a laktanyát, s hamarosan csak az a néhány, eredetileg is túlélésre ítélt fal marad a helyén? Sajnálatos lenne. De az legalább megmarad. Világörökségi terület? Na zágson! Majd az ünnepélyes átadóra, emelendő a pillanat fényét, first class rezesbandát hívunk. Ha addig mindenki jól viselkedik, talán a Radetzky-marschot is elhúzzák.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.